„Hospicjum Domowe“ w Poznaniu w końcowej fazie rozbudowy
„[…] Działające przy Stowarzyszeniu Poznańskie Centrum Seniora – ma na celu poprawę jakości życia osób starszych poprzez realizację ukierunkowaną na działalność informatyczno – doradczą, specjalistyczną opiekę medyczną oraz zapewnienie dostępu do bezpłatnych badań diagnostycznych i konsultacji specjalistycznych. Opieka Poradni Geriatrycznej to nie tylko opieka specjalistów – również w domu pacjenta, ale udzielanie porad prawnych, psychologicznych czy socjalno-bytowych, ale również szeroko rozumiana rehabilitacja, tak ruchowa, jak i pozwalająca na poprawę pamięci i orientacji. Obecnie w ramach poszerzania poprawy zdrowia pacjentów w Ośrodku powstaje Sala Doświadczeń Świata. To nowatorskie rozwiązanie skierowane w stronę osób w podeszłym wieku, ma umożliwić seniorom możliwość relaksu, ukojenia, ale też bycia otoczonymi dźwiękami, obrazami oraz doznawania bodźców, które sprawią przyjemność. Będą stanowiły inspirację i odskocznię od rzeczywistości. Tworzona w Sali atmosfera relaksu – atmosfera przyjazna eksploracji otoczenia i odprężenia na poziomie dostępnym osobom ciężko chorym i osłabionym, poprzez odpowiednią stymulację pojedynczych bodźców, lub jednego zmysłu oraz bodźcami połączonymi w różne scenariusze od podstawowych po bardzo złożone – powinna przynieść oczekiwane efekty.
Sala wyposażona jest w różne elementy odziaływujące na wszystkie zmysły: smaku, zapachu – poprzez zastosowanie emiterów i olejków do aromaterapii, słuchu – dzięki zestawom muzycznym z różnymi dźwiękami relaksacyjnymi, małymi instrumentami muzycznymi oraz musy do terapii dźwiękiem, wzroku – systemy świetlne UV i światłowodowe, różnego rodzaju projektory, kolumnę wodną, magiczne akwarium oraz dotyku poprzez zastosowanie elementów wibracyjnych pozwalających na stymulację różnych obszarów ciała, w tym czucia głębokiego, co wspomaga czucie własnego ciała, stabilizuje i wspiera priopriocepcję, działa wyciszająco, relaksująco, ale też w razie potrzeby stymulująco. Tego typu rozwiązania stosuje się obecnie w przypadku leczenia dzieci, natomiast po raz pierwszy w kraju zostanie zastosowane w przypadku osób starszych. W Sali mogą być obsługiwane osoby pod respiratorami, na wózkach inwalidzkich, z zanikami mięśni, porażeniem kończyn, po wypadkach, z chorobami neurodegeneracyjnymi i nowotworowymi.
Jest nadzieja na częściowe zmniejszenie narastającego problemu i zwiększenie łóżek hospicyjnych. Stowarzyszenie od trzech lat buduje Hospicjum Stacjonarne Dla Dzieci i Dorosłych w Poznaniu przy ulicy Engeströma 11, i obecnie trwają budowlane prace wykończeniowe. Będzie to pierwsze hospicjum stacjonarne dla dzieci w Wielkopolsce i pierwsze hospicjum stacjonarne w Polsce, gdzie profesjonalną opiekę medyczną u schyłku życia znajdą seniorzy, niezależnie od rodzaju choroby. W chwili obecnej do hospicjów stacjonarnych przyjmowani są zazwyczaj wyłącznie pacjenci dorośli w terminalnej fazie choroby nowotworowej. A przecież umiera się nie tylko na raka… […]“
Pełny tekst art. Romana Szymańskiego na portalu my60plus.pl czytaj – TU