Geriatria jako specjalizacja medyczna – czy jest potrzebna w polskiej ochronie zdrowie?

Prof. dr hab. n. med. Barbara Bień

Kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 

Geriatria jako specjalizacja medyczna – czy jest potrzebna w polskiej ochronie zdrowie?

            ‘Geriatria’, zwana również gerontologią medyczną lub kliniczną jest specjalizacją medyczną skupioną na opiece zdrowotnej nad ludźmi starymi. Z perspektywy cyklu życia stanowi ona ostatnie ogniwo opieki zdrowotnej nad ludźmi po pediatrii i ‘mediatrii’ (internie).

Gwałtowny rozwój geriatrii nastąpił w ostatnich dekadach, kiedy to zaszedł ogromny postęp cywilizacji i medycyny procentujący wydłużeniem przeżywalności, a w efekcie potrojeniem się udziału ludzi starych w strukturze całej populacji. Znakomita większość tych osób, mimo zaawansowanego wieku, pozostaje względnie zdrowa i sprawna i jest zdolna do korzystania z dostępnych świadczeń internistycznych lub wąsko specjalistycznych w razie potrzeby. Jednak szacuje się, że około 24% osób starszych cierpi z powodu wielu zależnych od wieku i współistniejących ze sobą chorób oraz niesprawności, które prowadzą do ryzyka zgonu lub istotnego pogorszenia zdrowia w okresie 2 lat, co wykazano za pomocą skali VES13 w populacyjnym badaniu longitudinalnym[i]. Głównie tej populacji dedykowana jest GERIATRIA, by wobec osób najstarszych, najbardziej wielonarządowo schorowanych i niesprawnych pod względem fizycznym, i/lub emocjonalnym i/lub poznawczym stosować interdyscyplinarne i całościowe podejście geriatryczne.

Mimo iż ‘Geriatria’ wywodzi się z interny, to jej kompetencje są znacznie szersze aniżeli podejście ukierunkowane na chorobę w tej konwencjonalnej dyscyplinie medycyny. Geriatria wykracza poza tę specjalizację oferując wiedzę innych dyscyplin medycznych (neurologia, psychiatria, urologia, rehabilitacja, etc.), w odniesieniu do chorób i złożonych problemów zależnych od wieku (otępienie, majaczenie, depresja, złożone problemy niewydolności krążeniowo-oddechowej i metabolicznej, zespoły jatrogenne po niewłaściwej farmakoterapii, zaburzenia zwieraczy, itp.). Geriatria posługuje się standardowo unikalnym i nieznanym dla innych specjalności instrumentarium zwanym całościową oceną geriatryczną (COG). Ta wielowymiarowa procedura realizowana przez interdyscyplinarny zespół (geriatra, pielęgniarka, fizjoterapeuta, psycholog i inni) gwarantuje kompleksową ocenę funkcjonowania fizycznego, psychicznego i środowiskowego, by identyfikować problemy pacjenta i hierarchizować kolejność ich rozwiązywania we współpracy z siecią specjalistycznych usług zdrowotnych, środowiskowych, opieki długoterminowej lub paliatywnej.

Wskazaniem do oceny i interwencji geriatrycznej są wszelkie ostre lub zaostrzone stany chorobowe grożące ryzykiem destabilizacji homeostazy biologicznej i/lub psychicznej, często w związku z problemami środowiskowymi lub socjalnymi, zwłaszcza u osób w późnej starości. Przeciwwskazaniem są stany psychotyczne, nieuleczalne choroby przewlekłe nie rokujące poprawy, stany terminalne i wskazania opiekuńcze lub socjalne jako jedyne. Geriatria nie stanowi formy opieki długoterminowej, chociaż ściśle z nią współpracuje.

Geriatria przynosi wymierne skutki dla pacjenta w okresie roku po interwencji według meta-analizy Stuck’a i wsp. [ii] – znamiennie redukuje ryzyko śmierci, re-hospitalizację, transfery do opieki instytucjonalnej, a zwłaszcza wpływa na poprawę sprawności funkcjonalnej pacjenta.

Wobec gwałtownego starzenia się polskiej populacji, podstawy geriatrii winny być obligatoryjnie włączone do curriculum kształcenia wszystkich specjalistów poza pediatrami, zwłaszcza internistów i lekarzy rodzinnych. Jednak żadna inna dyscyplina medyczna nie jest i nie będzie nigdy w stanie zastąpić geriatrii, mimo iż jest dla geriatrii bezcenna.



[i] Saliba S, Elliott M, Rubenstein LA, Solomon DH et. al. The Vulnerable Elders Survey (VES-13): A Tool for Identifying Vulnerable Elders in the Community. Journal of the American Geriatric Society 2001; 49:1691-1699

[ii] Stuck AE, Siu AL, Wieland GD, Adams J, Rubenstein LZ. Comprehensive geriatric assessment: a meta-analysis of controlled trials. Lancet 1993; 342 (8878):1032-6.

Dyskusja (1)

  1. Babcia Ola

    Ogromnie ważny i bezcenny temat, a w praktyce trudno dostępny dla chorych „Dinozaurów”, np. ja: Mieszkam na Grunwaldzie. W poradni na Kasprzaka czekałam kilka miesięcy do rejestracji u lekarza rodzinnego… Wreszcie trafiłam do Poradni WP na Szylinga. Tam przeszłam mękę u biurokratów przy rejestracji. To wstyd panie dyrektorze, bo byłam przesyłana po rejestracjach i piętrach niczym rekrut, albo… Mata Hari! Choć po 9. dniach oczekiwania trafiłam do lekarza rodzinnego (jedynie pozytywne wrażenie) ze skierowaniem do diabetologa, pośpieszyłam pod kolejne „biuro”, gdzie poradzono mi zjawienie się następnego dnia i znowu problem: z braku D.O. podaje legitymację rentową ( II gr.inwalidztwa, 84 lata) i dalej nie zostałam zapisana do diabetologa… Wiem na pewno, że u geriatry coś takiego nie miało by miejsca, bo rozumieją, jaki mam ubytek zdrowia. Wielki mam żal, cukier szaleje, a siły na kolejne łamanie wojskowej barykady brak… AZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *