Dostęp seniorów do kultury w poznańskich Rodzinnych Ogrodach Działkowych
Kierunki rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych zostały określone w ustawie o ROD z dnia 13.12.2013 r. (zob. TU) . Również XII Krajowy Zjazd Delegatów PZD przyjął program działania na lata 2015-2019, w którym zostały określone kierunki aktywności mające na celu rozwój ogrodów, by stały się one jeszcze bardziej atrakcyjne dla działkowców oraz całego społeczeństwa. (zob. TU)
Stowarzyszenia ogrodowe zostały zobowiązane, m.in. do pełnienia funkcji wypoczynkowych, rekreacyjnych i socjalnych dla swoich członków poprzez dostęp do różnych form aktywności zarówno dla osób młodych jak i osób 60+. Wiele ogrodów działkowych posiada doskonałe zaplecze w postaci domów działkowca, w których organizowane są różne imprezy także i dla seniorów-działkowców, jak również dla społeczności lokalnej.
Przykładem tego jest organizowana co roku na innym ogrodzie działkowym impreza pod nazwą ‘Piknik seniora’. Jest to atrakcyjne wydarzenie nie tylko z uwagi na możliwość wymiany doświadczeń, ale również z racji celu, tj. miłego spędzenia czasu przy sprawdzeniu z humorem swojej aktywności ruchowej uczestnicząc w różnych konkurencjach, przy czym czas ten umila muzyka i występy artystyczne seniorów. W tym roku taki piknik senioralny będzie zorganizowany 19 maja w ROD im. H.Dąbrowskiego przy ul.Piątkowskiej.
W ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego organizowany jest co roku piknik dla osób chorych na Alzhajmera .W ROD im.ks.L.Przyłuskiego przy ul. Dojazd w tym roku w miesiącu wrześniu będzie zorganizowana już po raz trzeci impreza pt.: „Kultura i sztuka w ROD”. (por. TU)
Kiedyś impreza ta miał swoją bogatą w dokumentację stronę społecznościową na streemo.pl, ale jak to bywa w internecie – nagle zniknęła wraz z agregatorem witryn streemo.pl.
Okazuje się, że działkowcy, oprócz zamiłowania do pracy na działce, mają także inne pasje, właśnie artystyczne. Spotykają się działkowcy nie tylko z Poznania, ale również z ogrodów podpoznańskich, aby zaprezentować swoje artystyczne talenty i umiejętności oraz rękodzielnicze hobby.
Są wystawiane prace malowane farbą olejną, akwarele, pastele, przepiękne obrazy haftowane, różne cudeńka z włóczki, decoupage’u, jednym zdaniem- prześliczne rzeczy wykonane rękami działkowców. Zapraszane jest również Stowarzyszenie Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących, które wystawia wspaniałe prace młodzieży.
Ta aktywność kulturalna oraz talenty artystyczne działkowców prezentowane są w różnych formach, także pisarskiej jako przepiękne wiersze – recytowane czy w postaci wydanych drukiem tomików. Ujawniają się również talenty wokalne.
W tym samym ogrodzie im. Ks. L.Przyłuskiego w tym roku po raz szósty organizowane będą Działkowe Zaduszki połączone z obchodami Święta Niepodległości. W specjalnie udekorowanej Sali Domu Działkowca spotykają się działkowcy z Poznania i z ogrodów podpoznańskich, aby wysłuchać recytacji okolicznościowych wierszy, historii dnia zaduszek, historii Święta Niepodległości, a wspólny śpiew pieśni patriotycznych wywołuje refleksje i przypomnienie trudnej drogi do odzyskania niepodległości naszego kraju.
Również na innych ogrodach prezesi podejmują trud organizacji imprez kulturalnych dla działkowców-seniorów 60+. Nasi działkowcy mogą spędzać wolny czas spotykając się co miesiąc w Klubie Seniora ‘Działkowiec’ , który ma swoją siedzibę w ROD ‘Urodzaj’ przy ul.Serbskiej. Bogaty program Klubu stara się sprostać wyzwaniom poprzez inicjowanie różnych form działalności aktywizującej działkowców i seniorów naszych ogrodów, zachęca seniorów z ogrodów do comiesięcznych spotkań, jak również do integracji ze środowiskiem lokalnym.
Na pewno w tym temacie jest wiele jeszcze do zrobienia, ale nasza działalność na rzecz dostępu seniorów do różnych form kultury wsparta jest na pozyskiwaniu odpowiednich środków finansowych. Niestety, samo zaangażowanie zarządów ogrodów i Polskiego Związku Działkowców nie wystarczy. Przydatne byłoby wsparcie finansowe z budżetu miasta Poznania.
Barbara Czapla – Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej przy OZ PZD w Poznaniu
Przepraszam za komentarz nie na temat, ale to bardzo ważne. Co roku w Przemyślu organizowany jest pochód Ukraińców, na którym jawnie czczą zbrodnicze organizacje OUN i UPA, ktore bestialsko zamordowały 200 tys. Polaków na Wołyniu w czasie II wojny światowej. Idą z czerwono-czarną banderowską flagą.
To jest jawne plucie Polakom w twarz za przyzwoleniem zdradzieckich władz Przemyśla.
Powiedzmy temu stop, to wstyd i hańba. Podpiszcie petycję, link załączony. Jeśli czujesz się prawdziwym Polakiem i patriotą podpisz petycję i udostępnij link dalej, np. na swoim Facebook-u. Zamordowane kobiety i dzieci na Wołyniu przewracają się w grobach, kiedy święto zbrodniarzy UPA odbywa się na terenie Polski!