Domy Spokojnej Jesieni Życia z Opieką – holenderski model zostanie przetestowany w Polsce?
„System opieki i wsparcia seniorów w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Jednym z priorytetów organizacji Polska Unia Seniorów jest tworzenie w różnych polskich miastach Domów Spokojnej Jesieni Życia z Opieką. Chodzi o modelowe placówki opiekuńcze, które wyznaczyłyby standard dla innych podmiotów samorządowych czy prywatnych. Projekt jest na razie na papierze. Warto mu się jednak przyjrzeć. […]
Zgodnie ze standardami europejskimi instytucja taka musi zapewnić mieszkańcom odpowiednie warunki do aktywnego życia, czyli czynnego przeżywania teraźniejszości poprzez m.in. umożliwienie kontaktów międzyludzkich i międzypokoleniowych oraz kontakt z nowymi technologiami. Nie chodzi więc o model „domu starców”, w którym zapewnia się pensjonariuszom głównie bieżącą pielęgnację i opiekę medyczną.
Polska Unia Seniorów kilka lat temu nawiązała bliską współpracę z holenderskim partnerem – organizacją Humanitas, która stworzyła system kilkunastu domów seniora. Z biegiem lat udoskonalali swój model, aby pensjonariusze – ponad cztery tysiące osób – nie tylko mogli prowadzić aktywny i ciekawy tryb życia, ale też w razie potrzeby mieli zapewnioną sprawną i godną opiekę pielęgnacyjną. Domy te zostały wybudowane zarówno w centrach holenderskich miast, jak i na obszarach podmiejskich. […]
W modelu proponowanym przez PUS, wzorowanym na ośrodkachHumanitas, kluczowe jest tworzenie przyjaznej przestrzeni życiowej – łączącej możliwość życia w samodzielnych mieszka- niach wspieranych przez wyspecjalizowanych opiekunów, którzy – w zależności od potrzeb – odwiedzają seniorów w ich lokalach lub przyjmują w gabinetach i świetlicach. Kluczowe w omawianym modelu jest działanie na rzecz rozwijania relacji społecznych seniorów, nie tylko z rodzinami i innymi pensjonariuszami, do czego narzędziem jest oczywiście internet. Seniorzy korzystają również z oferty edukacyjnej, co przekłada się na sprawność intelektualną osób bardzo zaawansowanych wiekowo. Seniorzy mieszkający w ośrodkach Humanitas mogą również cieszyć się z kontaktu z własnym czworonożnym przyjacielem, zwykle psem lub kotem, albo z którymś ze zwierząt żyjących w przydomowym minizoo. Seniorzy często wychodzą na spacery, wyjeżdżają na ciekawe wycieczki grupowe – nie są bowiem w swych nowych domach „zamknięci”. Pozostałe możliwości spędzania wolnego czasu nie odbiegają od normy wyznaczanej przez placówki oferujące wysokiej jakości usługi odpłatne.
Polska Unia Seniorów ma już gotowy konkretny biznesplan rozpisany dla pilotażowej inwestycji, która mogłaby być realizowana w jednym z polskich miast. Będzie ona – o ile dojdzie do skutku – liczyć 135 mieszkań i około 60 miejsc pielęgnacyjnych (pokoje dla osób wymagających systematycznej opieki). Całość zajmie powierzchnię ponad 10 000 m2. Poza mieszkaniami znajdzie się tu także restauracja, kawiarnia, duży sklep, gabinety lekarskie i rehabilitacyjne, część wydzielona na dzienny dom dla seniorów z okolicznych osiedli mieszkaniowych. Projekt zostanie sfinansowany z kredytu bankowego w Katowicach lub Oświęcimiu. Oddanie do użytku pierwszego Domu Spokojnej Jesieni Życia z Opieką planowane jest na 2018 rok.
Każdy, niezależnie od wieku, pragnie żyć godnie – jak najdłużej mieszkać w przyjaznym i bezpiecznym środowisku oraz móc liczyć na wsparcie medyczne. Czy polscy seniorzy będą w stanie zapewnić sobie taką opiekę? Janusz Marszałek uważa, że model finansowania przedsięwzięcie pozwoli na to: – W naszym biznesplanie miesięczny czynsz samodzielnego mieszkania, ok. 36 – 40 m2, kształtuje się na poziomie 1200 złotych plus media. To niewygórowana cena biorąc pod uwagę możliwość wsparcia przez licznych pracowników specjalistycznych.“
Pełny tekst art. Kwiecińskiej Karoliny, zob. ‘Polityka Senioralna’ 2016 Nr 1(2), s. 90-91, czytaj TU