DDOM – nowa forma wsparcia osób starszych
„Powstaną Dzienne Domy Opieki Medycznej. W każdym z czterdziestu planowanych domów przebywać będzie dziewięćdziesięciu pacjentów. Program ma charakter pilotażowy. Nabór wniosków o sfinansowanie DDOM trwał do 30 października 2015 r. […]
Dzienne Domy Opieki Medycznej to nowy projekt Ministerstwa Zdrowia realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Jego głównym celem jest wsparcie deinstytucjonalizacji opieki nad osobami niesamodzielnymi, a także poprawa jakości zarządzania finansowego w ochronie zdrowia poprzez lepsze wykorzystanie środków w zakresie opieki pozaszpitalnej. Funkcjonować będą one od 2016 roku w ramach pilotażu mającego na celu wypracowanie standardów opieki, a od 2018 roku zaakceptowany już model będzie wdrażany w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.
Dzienne Domy Opieki Medycznej przeznaczone są głównie dla osób niesamodzielnych po 65. roku życia. Domy te mają spełniać rolę pośrednią pomiędzy leczeniem szpitalnym a opieką w domu. Osoby starsze, niewymagające całodobowej hospitalizacji, będą mogły korzystać z zabiegów pielęgnacyjno-opiekuńczych, których nie da się wykonać w domu. Lekarze i autorzy projektu twierdzą, że dzięki takim działaniom pacjenci będą lepiej funkcjonować, a w efekcie zaczną prowadzić bardziej samodzielne życie i szybciej powrócą do zdrowia. Tym samym koszt całościowy ich leczenia stopniowo będzie malał.
W projekcie przewidziano także możliwość uczenia się opieki i pielęgnacji przez pacjenta i jego rodzinę bądź opiekunów. […]“
Pełny tekst art. Barbary Dziubińskiej czytaj w czasop. „Polityka Senioralna“ 2016 Nr 1 (2) s. 15 , TU