Czas porzucić myślenie, że świat jest tylko dla młodych
“Na demografię nie ma rady. Wciąż powiększa się liczba ludzi starszych. W 80 gminach interesy seniorów reprezentują rady seniorów. Teraz postanowiły działać razem. O nowo powstałym Ogólnopolskim Porozumieniu Rad Seniorów, wykluczeniu społecznym osób starszych oraz roli (nie do przecenienia) ogródków działkowych opowiada Marian Krzewiński, rzecznik prasowy Rady Krakowskich Seniorów.
Foto – źródło: ngo.pl
Współpraca została zainicjowana między radami w Warszawie i Krakowie, potem dołączyły Poznań, Opole i Łódź. Udało nam się, bo mamy wspólny cel: nie chcemy być „leśnymi dziadkami”, którzy siedzą i leniwie głosują za przyjęciem uchwały, ale działaczami, którzy reagują na potrzeby seniorów.
Po zaproszeniu przedstawicieli innych miast i spotkaniu, okazało się, że myślimy podobnie. W ubiegłym tygodniu odbyła się konferencja, na którą przyjechało 28 przedstawicieli rad seniorów z całej Polski. Zaproponowaliśmy wzór porozumienia, do którego każdy miał wgląd i mógł je zmieniać. Na mocy porozumienia, zgodnie z naszymi ustaleniami partnerskiej i oddolnej współpracy, powstał Konwent. Organ ten nadzoruje realizację działań programowych. Pierwszym koordynatorem Porozumienia jest Rada Krakowskich Seniorów.
Oprócz demokratycznego powoływania Rad Seniorów, celem Porozumienia jest także podniesienie rangi rad, wpływ na władze państwowe i na samorządy.
M.K.: – Porozumienie jest zaczynem do szerszego działania na rzecz polityki senioralnej. Reguluje ono cele, zakres i charakter współpracy. Trzeba dodać, że wszyscy pracujemy społecznie, nie dostajemy wynagrodzenia. Chcemy wpływać na państwo i samorządy, ponieważ uważamy, że przeszkodą w zrobieniu czegoś dobrego i globalnego dla seniorów są uwikłania polityczne. To potem przekłada się na rzeczywiste problemy seniorów.
Wielu starszych ludzi nie ma siły wyjść z domu i załatwić swoich spraw. Część z nich nie wie, do kogo się zgłosić w razie problemów. Trudno im się dziwić, często zostają w domu sami, ich dzieci wyjechały za granicę lub do innych miast. Starszym po prostu brakuje wsparcia. Dlatego podzieliliśmy działania Porozumienia na pięć komisji: aktywizacji osób starszych i więzi międzypokoleniowej, ochrony zdrowia, sportu i infrastruktury, edukacji i bezpieczeństwa oraz ekonomicznych warunków życia i zapobiegania wykluczeniu społecznemu seniorów. W ten sposób pomagamy seniorom, którzy się do nas zgłaszają. […]
Wykluczenie społeczne seniorów to poważny problem. O starszych się po prostu nie mówi, odwraca się uwagę od ich potrzeb.
M.K.: – Już przy samym powołaniu rad seniorów popełniono błąd – nie zostało ustalone, kto zajmie się wspieraniem finansowym organów. Nie otrzymaliśmy lokalu, w którym moglibyśmy pracować ani też nie zwrócono nam kosztów za przejazdy. Jeśli senior jedzie z np. Krakowa do Warszawy, to warto zapewnić mu godziwe warunki podróży, możliwość wyspania się i odświeżenia. Jako członkowie rady pracujemy społecznie, co nie znaczy, że będziemy finansowali z własnych emerytur podróże, których koszty wynoszą kilkaset złotych. […]
Świetnym pomysłem na wzmocnienie więzi międzypokoleniowych jest działanie na rzecz ochrony Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Krakowie.
M.K.: – Kiedy opiniowaliśmy projekt aktywizacji seniorów na lata 2016-2020, padło hasło integracji międzypokoleniowej i aktywizacji właśnie. Uważamy, że takim miejscem są m.in. ogródki działkowe jako enklawa biologiczna człowieka. Mimo że ogródków jest bardzo dużo w Krakowie, giną one w zastraszającym tempie, likwidowane przez deweloperów.
Podjęliśmy w tej sprawie uchwałę adresowaną do prezydenta miasta, aby objął parasolem ochronnym te tereny przed deweloperami. Stan prawny ogródków jest oczywiście nieuregulowany. Jednak nawet w takich przypadkach miasto może nie pozwolić na to, żeby deweloper wykupywał prawo do ogrodów. Wypracowywały je dwa-trzy pokolenia ludzi przez 60 lat. Ogródki działkowe są szczególnie przyjaznym miejscem dla seniorów, sprzyjają aktywności fizycznej oraz budowaniu zintegrowanej społeczności lokalnej. Ludzie korzystają tam z prądu, wody, składają się na media, urządzają Dzień Działkowca. […]”
Pełny tekst wywiadu Ewy Adamskiej z Marianem Krzewińskim – rzecznikiem prasowym Rady Krakowskich Seniorów, zamieszczonym na portalu www.ngo.pl czytaj TU