Chcemy być pomocni seniorom
Rozmowa z dr. Zdzisławem Szkutnikiem, przewodniczącym Miejskiej Rady Seniorów III kadencji w Poznaniu, o zadaniach rady w pracy nad miastem przyjaznym starzeniu oraz planach na bliższy i dalszy czas.
„Linda Matus: Jakie zadania widzi Miejska Rada Seniorów dla siebie w pracy nad miastem przyjaznym starzeniu?
Zdzisław Szkutnik: Pierwszy etap prac wiąże się ze statutową funkcją Miejskiej Rady Seniorów, funkcją inicjatywną. Jest to wręcz podręcznikowy przykład na sposób jej realizacji. Przypomnę, że to od Miejskiej Rady Seniorów w listopadzie 2013 r. wyszła uchwała dotycząca przystąpienia do sieci miast przyjaznych starzeniu. Trochę to trwało, nawet sprawa na chwilę utknęła i pan Damian Dubina odegrał tu ważną rolę, bo uruchomił ten temat ponownie. Pamiętajmy także, że prezydent Jaśkowiak na spotkaniach z wyborcami obiecał, że temat podejmie i słowa dotrzymał. W lipcu mieliśmy zwieńczenie starań – certyfikat, a teraz przed nami etap najważniejszy – realizacja.
Jako rada możemy doradzać, opiniować, występować z inicjatywą. Być pomocni, dzielić się wiedzą, doświadczeniem i kompetencjami w kwestiach, w których taką wiedzę posiadają nasi eksperci, czyli członkowie rady.
L.M.: Jakie tematy są dla MRS priorytetowe?
Z.Sz.: Będziemy opowiadać się za tym, aby większą uwagę poświęcono tym seniorom, którzy tracą samodzielność, którzy na skutek wieku lub chorób stają się niedołężni. Do nich nie przemówią te wszystkie inicjatywy, kierowane do aktywnych seniorów. Jak to kiedyś nazwała redaktor Edyta Gietka, są to samotni właściciele lodówek (nie bez powodu zaleca się, aby pudełka/koperty życia znajdowały się w lodówkach). Tę sferę chcemy ożywiać. Już na swój sposób podejmujemy takie próby. Zabieramy tych seniorów autokarami, mikrobusami na koncerty lub zwiedzanie. W najbliższych dniach kolejna grupa pojedzie na krótką, bliską wycieczkę, będzie zwiedzać tzw. Okrąglak, kiedyś dom towarowy, dzisiaj budynek biurowo-usługowy klasy A z pięknym widokiem. Niezwykle ważną rzeczą jest budownictwo dla seniorów. Od kilku lat nic nie buduje się dla seniorów. Idziemy z tym tematem do przewodniczącego rady miasta pana Grzegorza Ganowicza. Są pewne plany w tym kierunku, ale warto, aby pochyliła się nad tym rada miasta. […]“
Pełny tekst wywiadu w ‚Gazecie Senior‘ mutacja poznańska-wielkopolska, nr z sierpnia-września 2016, s. 5, czytaj TU