Była wizja, jest projekt, wnet budowa
Dr n. med. Anna Jakrzewska-Sawińska, wiceprezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe” w Poznaniu, jest niestrudzona. Właśnie mierzy się z kolejnym wyzwaniem. Ma już wstępny projekt, wizualizacje.
ANDRZEJ PIECHOCKI
Tym razem jest to budowa domu, w którym chciałaby ulokować: hospicja stacjonarne dla pacjentów geriatrycznych i dla dzieci, dzienny ośrodek pobytu, diagnozy, leczenia i intensywnej rehabilitacji psychofizycznej dla osób starszych z wielochorobowością i wczesnym stadium chorób neurodegeneracyjnych. Miałby on stanąć na zakupionej niedawno działce przy ul. Engeströma 11. Jego powierzchnia użytkowa, na czterech kondygnacjach, wynosi 802 m2. Poza pomieszczeniami medycznymi i technicznymi, przewidziane są także: dydaktyczne, rehabilitacyjne i socjalne.
Najpierw była wizja, potem długie rozmowy prowadzone w gronie różnych specjalistów, wstępny projekt i wizualizacje, teraz potrzebne są pieniądze. Wstępnie koszt inwestycji szacowany jest na ponad 2 miliony złotych. Urzędy, instytucje, firmy, potencjalnych sponsorów dr A. Jakrzewska-Sawińska zachęca takimi słowami: „Osoby, którym dedykowany jest ośrodek, ze względu na współwystępowanie licznych chorób oraz ich przewlekłego charakteru wymagają holistycznej i wielospecjalistycznej opieki oraz odmiennego sposobu postępowania terapeutycznego. Niestety, stan zdrowia i sprawność ludzi starszych w Polsce są niezadowalające, a funkcjonujący system opieki zdrowotnej i społecznej jest niedostosowany do potrzeb tej populacji. Szczególnie ograniczony jest dostęp pacjentów geriatrycznych do stacjonarnej opieki paliatywnej – hospicyjnej. Tymczasem zaawansowany wiek jest istotnym czynnikiem ryzyka pojawienia się zaburzeń poznawczych, otępienia, które powoli staje się jednym z najpoważniejszych współczesnych problemów zdrowotno-społecznych. Priorytetem zatem staje się zapewnienie możliwie najlepszej opieki osobom cierpiącym na te schorzenia i zapewnienie im możliwie najlepszej jakości życia. Temu celowi służyć ma właśnie utworzenie stacjonarnego hospicjum dla osób starszych oraz ośrodka dziennego pobytu i intensywnej rehabilitacji psychofizycznej dla seniorów. Warto podkreślić również, że w naszym regionie brakuje stacjonarnego hospicjum dla dzieci, którego prowadzenie jest jednym z założeń nowopowstającego ośrodka przy ul. Engeströma w Poznaniu.”
Przy tej okazji warto bliżej przedstawić stowarzyszenie. Od ponad siedemnastu lat zajmuje się ono holistyczną opieką paliatywną – hospicyjną – nad dziećmi i dorosłymi u schyłku życia w ich własnych domach. Sprawuje także domową opiekę nad pacjentami wentylowanymi mechanicznie, prowadzi poradnię leczenia bólu oraz żywienie dojelitowe w warunkach domowych. Od 2009 roku prowadzi w Poznaniu (przy ul. Bednarskiej 4) unikalną na skalę regionu placówkę. Świadczy ona nieodpłatnie specjalistyczną, wszechstronną, ambulatoryjną oraz domową opiekę paliatywną, geriatryczną i gerontologiczną. Jest tutaj także sala gimnastyczna z profesjonalnym sprzętem do rehabilitacji ruchowej oraz pracownie badania i leczenia zaburzeń pamięci (dysponują one komputerowymi programami rehabilitacji neuropsychologicznej). Stowarzyszenie pomaga seniorom również w zakresie porad prawnych, psychologicznych i socjalno-bytowych, programów aktywizacyjnych i edukacyjnych. Wszystkie świadczenia są bezpłatne, finansowane w oparciu o kontrakty NFZ i dotacje. Opieka obejmuje pacjentów z Poznania i Wielkopolski. W ubiegłym roku było ich prawie 1500.
Zdaniem dr A. Jakrzewskiej-Sawińskiej, tworzenie spójnego i kompleksowego systemu opieki senioralnej nie powinno być wyłącznie domeną organów centralnych. Ważna rola przypada tutaj samorządom lokalnym, organom administracji rządowej, organizacjom pozarządowym oraz lokalnym społeczności.
Panią Prezes znam prawie dwadzieścia lat. Jej energia i pasja, umiejętność zjednywania sobie sprzymierzeńców, są niezmiennie zdumiewające. Nie wątpię zatem w to, że w nieodległym czasie na łamach naszego Biuletynu będziemy mogli zamieścić relację z otwarcia domu przy ul. Engeströma 11.
(Za: ‚Biuletyn Informacyjny Wielkopolska Izba Lekarska‚)
Fot. Andrzej Piechocki