Ambasador Stefan Mroczkowski
Animatorzy Polskiego Towarzystwa Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK organizując Festiwal Niezależnej Twórczości Filmowej i Fotograficznej pn. WYŚCIG JASZCZURÓW, aby nadać większe znaczenie swojemu konkursowi dodali wyrażenie: ‚Ambasador festiwalu‘.
W ubiegłym roku tytuł ten przyjęła włoska piosenkarka i aktorka Concerti Gangi znana powszechnie pod pseudonimem Farida. W tym roku zwrócono się z podobną propozycją do reżysera Stefana Mroczkowskiego, który z zachwytem przyjął ten tytuł, a że jest rozpoznawalny w Polsce i Europie dobrze to służy festiwalowi.
Stefan Mroczkowski już w szkole średniej w Środzie Wielkopolskiej udzielał się w kółkach teatralnych i recytatorskich. W Poznaniu podczas studiów stworzył dwa kabarety Modliszka przy klubie Od Nowa i został dziekanem Humoris Causa przy Wydziale Satyry Uniwersytetu Poznańskiego Żółtodziób.
Jest jednym z twórców Telewizji Poznań, która obchodzi teraz swoje 60-lecie istnienia. W czasie swojej działalności przygotował ponad 150 różnych programów rozrywkowych. Najbardziej znanymi, które zapadły w pamięć widzów są takie, jak Rewia targowa (kręcona w plenerze i w halach wystawienniczych MTP), Karykaturzyści ( portrety m.in. Zaruby, Festera, Lipińskiego, Zahorskiego, Flisaka, Mrowińskiego), kabaretowy Kanał 5 / do którego zapowiedzi pisali Andrzej Sobczak ten od W górę serca niech zwyciężą Lech, Dorosłe dzieci, Przeżyj to sam… i Andrzej Niczyperowicz/, czy wreszcie najbardziej utytułowany Alfabet rozrywki. Za ten ostatni otrzymał wiele znaczących nagród i wyróżnień. Kanał 5 był jego ostatnim cyklem, gdyż mający szanse na dłuższą emisję Piosenki socrealizmu zostały z przyczyn pozaartystycznych zaniechane. Był on próbą stworzenia widowiska opartego na współczesnej satyrze i grotesce.
Alfabet rozrywki był jednym z najlepszych programów prezentujących artystów estrady według alfabetycznej kolejności, od grupy ABC z Haliną Fackowiak po Violettę Vilas.. Później zrealizował widowisko Opera show, w którym piosenkarze i piosenkarki śpiewali arie i duety ze znanych oper – Urszula Sipińska z Halki Moniuszki, Sośnicka z Carmen Bizeta, Danuta Rinn z Madame Butterfly Pucciniego, Krzysztof Krawczyk śpiewał arię z Eugeniusza Oniegina Czajkowskiego, natomiast Zbigniew Wodecki arię z Nocy w Wenecji Straussa. Alfabet istniał od sierpnia 1970 roku przez cztery lata i był najbardziej spektakularną sumą jego dorobku.
Redakcja Rozrywki zaproponowała Stefanowi Mroczkowskiemu reżyserię filmu muzycznego Interclub. Programy pod tym tytułem powstawały wówczas we wszystkich państwach zrzeszonych w Interwizji. Na zlecenie tej samej redakcji zrealizował w warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych film muzyczny Kwiaty Polskie. Pretekstem stało się 30-lecie PRL-u.
Innym wyróżnikiem Stefana Mroczkowskiego były programy rozrywkowe w dziedzinie rozrywki Muzyka Małego Ekranu, Poezja i muzyka, sprawował także opiekę artystyczna nad takim programami jak Gwiazdozbiór i Wokół estrady. Czasy kreatywnych programów Stefana Mroczkowskiego tak scharakteryzował redaktor Zdzisław Beryt BEZwzględny recenzent telewizyjny i filmowy na łamach Magazynu Gazety Poznańskiej „Głównie dzięki Stefanowi Mroczkowskiemu udało się przełamać błędną opinie o Poznaniu jako Ośrodku wprawdzie znakomitym w przekazywaniu muzyki, programów rolnych no i oczywiście pokazywaniu aktorek i aktorów filmowych, ale, ale – raczej nie najbardziej zasobnym w dziedzinie rozrywki.” To zdanie jest ważne, aby uzmysłowić młodszym rocznikom dowód powszechnej opinii o Poznaniu.
Jego hobby to biała broń i gotowanie. Czas wolny spędza w domku w Puszczy Zielonka lub w innych ulubionych miejscach. Ceni wszystko to, co jest przeciwieństwem fałszu, obłudy i nienawiści. Wśród rzeczy i zjawisk, które lubi wymienia jesień, teatr telewizji, surrealizm, symbolizm, secesję. Jest miłośnikiem muzyki cerkiewnej, wierszy Leśmiana. i liryki staroegipskiej. Mikrokosmos to jego ulubiony film.
Tekst Krzysztof Wodniczak
Zdjęcia Hieronim Dymalski