Aleksandra Banasiak – bohaterka Poznańskiego Czerwca 1956, społeczniczka w Miejskiej Radzie Seniorów
„Siostra Awana – pod takim pseudonimem znają ją tysiące przyjaciół – to bohaterka Poznańskiego Czerwca. 28 czerwca 1956 roku była pielęgniarką, która pod kulami ratowała rannych poznaniaków na ulicach Poznania. [W latach 2011-2014 członkini Miejskiej Rady Seniorów II kadencji, zob. TU. Zgłosiła wówczas projekt Domu Seniora w Poznaniu – TU]
Urodzona w 1935 roku w Karsach. Po kursie pielęgniarskim, w 1952 roku podjęła pracę w Szpitalu Miejskim nr 2 w Poznaniu (przemianowanym później na Szpital im. Franciszka Raszei). 28 czerwca 1956, gdy doszło w Poznaniu do wystąpień robotniczych, była wraz z demonstrantami na placu Stalina, a potem pod więzieniem na Młyńskiej. Po powrocie do szpitala (w którym mieszkała), usłyszała wołania o pomoc rannych manifestantów, którzy próbowali zdobyć Wojewódzki Urząd do spraw Bezpieczeństwa Publicznego.
Jako pierwsza – wyszła na ulicę, by opatrywać rannych. Sama też została ranna. We wrześniu 1956 roku na wniosek adwokata Stanisława Hejmowskiego została przesłuchana jako świadek w procesie uczestników Czerwca ‘56. Zeznała, że to funkcjonariusze bezpieki pierwsi zaczęli strzelać. Była prezesem Stowarzyszenia „Poznański Czerwiec 56”, obecnie jest honorową przewodniczącą organizacji.
W 2005 roku uhonorowano ją Medalem Florence Nightingale, przyznawanym zasłużonym pielęgniarkom z całego świata.
Boj“
Źródło: miesięcznik online „Senioralny Poznań“ 2020 Nr 6 s. 5 – TU
Więcej o Aleksandrze Banasiak czytaj na stronie MRS – TU