Akcja: zieleń!
Przykład „dobrych praktyk„:
W od marca 2017 roku Fundacja alter eko prowadzi projekt „Akcja: zieleń!”, w ramach którego realizuje wspólnie z seniorami działania na rzecz zieleni miejskiej.
Jednym z efektów działań jest utworzenie grupy „Strażnicy drzew”, która sieciuje aktywnych i kompetentnych mieszkańców do pełnienia roli opiekunów warszawskich drzew. Członkowie sieci prowadzą obserwację w wybranych obszarach miasta, sygnalizują właściwym instytucjom problemy dot. stanu zdrowotnego drzew, weryfikują legalność wycinek i wskazują drzewa, które wymagają pielęgnacji w pierwszej kolejności.
Kolejnym efektem projektu jest realizacja akcji „Pierwszy pomnik przyrody Pragi Północ”. Działanie polega na zmianie stanu rzeczy, w którym Praga Północ jest jedyną dzielnicą Warszawy bez pomników przyrody. Mieszkańcy są przekonani, że nie brak drzew, które zasługują na ten rodzaj ochrony (np. dęby w al. „Solidarności” i przy Targowej). Pomysł wynika też z tego, że Praga ma coraz mniej obszarów zielonych, m.in. ze względu na ich utratę przy realizacji inwestycji drogowych (jak np. Trasa Świętokrzyska). Ochrona drzew jest też ważna ze względu na problem smogu oraz nieustającą presję na zabudowę kolejnych terenów zielonych, w tym skwerów. W ramach akcji grupa osób zrzeszonych wokół Rady Seniorów Pragi Północ złożyła wniosek do Biura Ochrony Środowiska o utworzenie pomników przyrody z ośmiu zgłoszonych przez nich drzew.
Zabierajmy głos w sprawach zieleni
Z rozmów z przedstawicielami warszawskich Rad Seniorów wynika, że istnieje oczekiwanie, aby różne dzielnicowe i miejskie instytucje zasięgały opinii rady na temat planowanych inicjatyw, działań czy inwestycji. Z kolei część instytucji nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że rady często skupiają aktywnych mieszkańców, którzy potrafią trafnie zdefiniować potrzeby części lokalnej społeczności. Dlatego warto, aby rady seniorów niejako przypomniały urzędnikom o swoim istnieniu i gotowości do współpracy – szczególnie na etapie przed podjęciem różnych decyzji dotyczących lokalnej społeczności.
W związku z tym zachęcamy rady do przyjmowania uchwał, w których to same rady wskażą jakie tematy – np. w sprawach zieleni – powinny możliwie wcześnie trafiać do zaopiniowania przez radę. Szczegóły (wraz ze wzorem uchwały w tej sprawie) zamieściliśmy w publikacji „Zielona partycypacja seniorów”, która będzie udostępniona Państwu w styczniu 2018 roku. Zachęcamy do lektury i inspiracji.
Działania zostały zrealizowane w ramach projektu „Akcja: zieleń!”, który został dofinansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
Kamila Musiatowicz
Fundacja alter eko
www.altereko.pl