Seniorzy sędziwi – nie istnieją?
„Wielkopolskie media ukazują seniorów jako osoby zaangażowane, aktywne, nastawione na dialog i konsultacje społeczne. Ciągle za mało mówi się o seniorach sędziwych – taki wniosek przyniosła jedna z prezentacji podczas otwartego posiedzenia informacyjno-integracyjnego Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu. Spotkanie odbyło się 4 września w poznańskim Collegium Da Vinci.
Wzięli w nim udział posłowie, włodarze miasta, dyrektorzy jednostek pomocy społecznej, przedstawiciele środowisk senioralnych i organizacji pozarządowych, naukowcy, osoby starsze. Zaproszono blisko 300 osób. Pełna sala świadczyła o dużym zainteresowaniu zagadnieniami jak: zdrowie i bezpieczeństwo, budownictwo dla seniorów, dostęp do opieki zdrowotnej oraz usług rehabilitacyjnych, aktywność społeczno-kulturalna czy dostosowywanie środków transportu do potrzeb osób starszych na wózkach inwalidzkich. Nad tymi właśnie kwestiami pochyla się MRS, która w październiku tego roku obchodzi 10 lat działalności.
– W Poznaniu jest 141 tysięcy osób powyżej 60 roku życia. Jako Rada Seniorów staramy się inicjować rozmaite działania, które mogą przyczynić się do poprawy ich sytuacji życiowej, wzmocnienia aktywności w różnych dziedzinach. Postawiliśmy sobie założenie, że silniejsi wspierają słabszych. Do seniorów docieramy różnymi kanałami informacji – to m.in. ulotki, poczta elektroniczna, strona internetowa, a także media społecznościowe. Wkrótce dzięki współpracy z Izbą Radców Prawnych na stronie www.mrs.poznan. pl będą publikowane porady prawne. Aktualnie prowadzimy dialog z firmą „Solaris” na temat autobusów przystosowanych do przewozu większej liczby osób starszych na wózkach. Takich pojazdów w naszym mieście nie ma, a bardzo by się przydały. Cieszymy się, że niebawem ruszy w Poznaniu bezpłatna taksówka dla osób „80+”, a od przyszłego roku będzie można uzyskać grant w wysokości 10 tysięcy złotych na przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby starszej. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Poznań został w 2016 roku przyjęty do światowej sieci miast przyjaznych starzeniu się – mówił dr Zdzisław Szkutnik, przewodniczący MRS. […]
Pełny tekst art. Karoliny Kasprzak w ‚Filantropie‘ 2017, nr 9, s. 9 czytaj – TU
|