Przynoszą ulgę cierpieniu
„Hospicjum – to słowo wielu ludzi jeszcze elektryzuje i powoduje, że nie chcą o nim słyszeć. Prawda jest taka, że hospicja spełniają bardzo ważną społecznie rolę i mają duże znaczenie dla ludzi u schyłku życia, a także ich rodzin, którym jest ciężko w codziennej opiece nad bliskim. W Polsce nadal brakuje hospicjów kameralnych, przypominających domowe warunki, w tym także dla dzieci.
Wielkopolskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe” działa w Poznaniu od prawie dwudziestu lat. Przez pierwszych kilka lat mieściło się przy ul. 27 Grudnia w Poznaniu, by w 2009 roku przenieść się do nowej siedziby przy ul. Bednarskiej. Od samego początku założycielom przyświecał cel: zapewnienie jak najlepszej opieki nad chorymi oraz komfortowych warunków pozwalających na godne odchodzenie człowieka.
Niestety, potrzeby poznaniaków oraz mieszkańców okolicznych miejscowości z roku na rok rosną. Przybywa zarówno osób dorosłych jak i dzieci, którzy potrzebują stałej, często 24-godzinnej opieki. Warunki lokalowe nie pozwalają, by pomóc wszystkim, którzy tej pomocy i wsparcia potrzebują. Zarząd WSWOP „Hospicjum Domowe” postanowił to zmienić i wybudować nowe hospicjum. […]
W nowym hospicjum będzie 15 pokoi jednoosobowych oraz zaplecze medyczno-socjalne. Będzie to pierwsze hospicjum stacjonarne w Polsce, gdzie profesjonalną opiekę medyczną u schyłku życia znajdą seniorzy, niezależnie od rodzaju schorzenia oraz pierwsze w Wielkopolsce stacjonarne hospicjum dla dzieci. […] Nowe hospicjum, wraz z istniejącymi już placówkami, zaspokoi potrzeby mieszkańców Poznania i okolic dotyczące opieki paliatywnej i hospicyjnej. Trzeba je tylko dokończyć. […]“
Pełny tekst art. Stanisława Furmanika w ‚Filantropie‘ 2017, nr 9, s. 4 czytaj – TU