DKF „Dziesiątce” stuknęło 30 lat
„Dziesiątka” to Dyskusyjny Klub Filmowy mający swoją siedzibę w X Liceum Ogólnokształcącym im. Przemysława II na os. Rzeczypospolitej w Poznaniu. Założony i kierowany przez nauczyciela tej szkoły Macieja Plewińskiego przy współpracy polonistki Marii Sołygi jest obecnie najstarszą tego typu placówką w Polsce. DKF „Dziesiątka” przetrwał do dzisiaj wychowując kolejne pokolenia miłośników dobrych filmów. Filmowe seminaria odbywające się corocznie obrosły już w swoistą legendę. Dla młodego człowieka podróże po całej Polsce, udział w Ogólnopolskich Seminariach Filmowych, możliwość kontaktu ze sławami polskiego kina były niezapomnianym przeżyciem – mówi szef DKF-u Maciej Plewiński. A odbywało się w tym okresie wiele ciekawych imprez, jak np. doroczne Koszalińskie Spotkania Filmowe. Były to dwa wspaniałe tygodnie, podczas których młodzi ludzie żyli filmem i dyskutowali o wszystkim, co z tą sztuką jest związane. Była to też okazja do obejrzenia wielu świetnych obrazów poprzedzonych wykładami lub spotkaniami z wieloma krytykami, reżyserami oraz aktorami.
Po czterech latach regularnych spotkań Polska Federacja DKF-ów włączyła „Dziesiątkę” do swojego grona i w ten sposób działalność tej poznańskiej grupy uzyskała cenzus stałego kina. Swego czasu młodzież mogła oglądać na seansach klubowych filmy niedostępne w powszechnym rozpowszechnianiu tzw. „półkowniki”. Dzisiaj klubowicze oglądają filmy, których nie sposób zobaczyć na dużym ekranie, m.in. mnóstwo obrazów niekomercyjnych, które nie mają szans na normalną dystrybucję ze względów finansowych. Nie zmieniło się tylko jedno w „Dziesiątce” – zawsze można spotkać gwiazdy polskiego kina.
W ostatnim dziesięcioleciu poszerzono działania: raz w tygodniu projekcja filmowa wraz z prelekcją, wykłady z historii kinematografii, warsztaty prowadzone przez filmoznawców – prof. Marka Henrykowskiego, prof. Andrzeja Jazdona, Andrzeja Tomczaka, coroczne listopadowe seminaria filmowe, udział w ogólnopolskich seminariach filmowych, wycieczki do łódzkiej filmówki oraz do Wrocławia na plan filmowy serialu „Pierwsza Miłość”. Klub wydaje także własny dwutygodnik „Synteza”. Warto podkreślić, że w okresie minionych 30. lat przez DKF „Dziesiątka” przewinęło się około 100 tys. osób. Wielu z nich kończyło studia związane z szeroko pojętą kulturą i zostało aktorami, jak np. nieżyjący już poznaniak Mariusz Sabiniewicz. Członkowie klubu są także reżyserami, operatorami i krytykami filmowymi.
W ostatnim okresie „Dziesiątka” poszerzyła swą działalność zapraszając do udziału w pracach klubowych osoby starsze. Seniorzy z Klubu Złota Jesień i innych ratajskich klubów seniora doczekali się włączenia ich w działalność DKF-u. Chwalą sobie takie spotkania „z kultura filmową na ty”. Zaliczyli już w jednym roku 100 seansów, na których było około 2 tys. osób. Na tę działalność DKF-u organizatorzy uzyskują rocznie ok. 35 tys. zł z różnych instytucji. Kiedyś w latach lepszej prosperity organizatorzy mogli do rocznych karnetów dofinansować nawet 75% ich ceny, teraz tylko połowę tej kwoty. Radzą sobie jednak z tym dobrze organizując różne imprezy charytatywne. Ostatnia miała miejsce w siedzibie Muchas Putatos w kwietniu br., podczas której odbywała się loteria fantowa. Podobna akcja odbyła się wcześniej, w której udział wzięli m.in. Iwona Pawlak, Mieczysław Hryniewicz, Andrzej Pieczyński i Andrzej Lajborek. W ubiegłym roku na podobnej aukcji pojawili się m.in. Dorota Stalińska, Olgierd Łukaszewicz i Radosław Piwowarski. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczane są na bieżącą działalność DKF „Dziesiątka”, a także na wyjazdy na seminaria i na plany filmowe.
Marianna Zbierska