Opieka całą dobę
„Projekt Zintegrowane Centrum Opieki powstał, by wspierać osoby starsze oraz niepełnosprawne. Osoby korzystające z ZCO są objęte pomocą w ramach Systemu Teleopieki. Uczestnik projektu zostaje wyposażony w bransoletkę z guzikiem alarmowym oraz głośnomówiący aparat telefoniczny. Dzięki temu zestawowi w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia (np. duszności, zawroty głowy, upadek) uczestnik projektu może skontaktować się z asystentem, którego zadaniem jest weryfikacja sytuacji dzwoniącego (czy jest z nim kontakt, co się wydarzyło, jakie ma objawy) i podjęcie odpowiednich działań – np. wezwanie służb ratunkowych, powiadomienie sąsiada posiadającego klucze. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych systemów IT w trakcie wykonania połączenia przez guzik alarmowy asystentowi wyświetla się karta informacyjna o danym uczestniku.
To rozwiązanie pozwala na przekazanie kluczowych informacji służbom medycznym. Uczestnik projektu może korzystać również z tak zwanych połączeń zielonych, czyli rozmów towarzyskich z asystentem, np. jeśli doskwiera mu samotność. Raz w tygodniu asystenci sami inicjują rozmowę z podopiecznym, aby sprawdzić, jak się czuje i czy jego sytuacja nie uległa pogorszeniu. Teleopieka działa 24 godziny na dobę, również w niedziele i święta.
Ważną część ZCO stanowi Centrum Usług Domowych, czyli zespół specjalistów mających osobisty kontakt z uczestnikami projektu. W pierwszej kolejności należy wymienić asystentów, którzy m.in. tworzą Indywidualny Plan Opieki i Wsparcia. Wskazują w nim jakimi dodatkowymi działaniami (poza Teleopieką) należy objąć danego uczestnika. Do dyspozycji mają zespół medyczny: lekarza geriatrę, fizjoterapeutę, pielęgniarki i psychologa. W szczególnych sytuacjach mogą zaproponować pomoc rzecznika praw osób starszych i niepełnosprawnych, który udziela porad prawnych. Istnieje też możliwość skorzystania ze wsparcia wolontariuszy, co jest szczególnie przydatne w przypadku osób samotnych, niewychodzących z domu. Uczestnik programu ZCO jest zawsze odwiedzany przez tego samego wolontariusza, dzięki czemu mogą się lepiej poznać i nawiązać głębszą relację. ms
W tym roku z programu Zintegrowanego Centrum Opieki skorzystać może 550 osób. Wszystkie usługi są bezpłatne. Zgłoszenia przyjmuje stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria”, tel. 664 999 886, 518 301 653, ul. Św. Marcin 58/64, Poznań.”
Źródło: ‘Poznań* – Aktywny Senior’ lipiec 2017 s. 7 – TU
Więcej nt „Usługi społeczne dla mieszkańców Poznania” – czytaj TU