Stan realizacji budownicwa komunalnego planowanego przez ZKZL na lata 2016-2020
Tematowi budownictwa dla osób starszych Miejska Rada Seniorów poświęca wiele uwagi. W obecnej trzeciej kadencji Rady (początek: wrzesień 2015) zorganizowano już dwa posiedzenia z udziałem zaproszonych specjalistów i realizatorów polityki mieszkaniowej Miasta. Dokładnie dokumentujemy wszelkie poczynania w tym zakresie i śledzimy kształtujące się tu tendencje – łącznie 67 publikacji. Zapraszamy do wybranej lektury na stronie MRS – TU oraz do lipcowego numeru periodyku ‚Aktywny Senior‘, który od kwietnia 2017 jest wkładką w bezpłatnym miesięczniku: ‚Poznań. Informator Samorządowy Metropolii Poznań‘ wydawanym przez Miasto w nakładzie 30 tys. egzemplarzy. Można go otrzymać, m.in.: w centrali Biblioteki Raczyńskich i 38 jej Filiach, 19 Kołach Emeryta PZERiI, w 89 Rodzinnych Ogrodach Działkowych – o ile odbierają czekajace na nich egz. w OZ PZD przy ul. Langiewicza 23 oraz w sieci sklepów ‚Piotr i Paweł‘. Dodajmy, że na sesji Rady Miasta we wrześniu br. będzie przyjmowana „Strategia budownictwa miasta“, w której cały rozdział poświęcony jest mieszkalnictwu Seniorów. Zadbał o to przedstawiciel MRS – Sekretarz Bogdan Nowak w powołanym w końcu ub. roku Zespole Prezydenckim pracującym nad wspomnianym dokumentem.
Wśród opracowań polecamy szczególnej Państwa uwadze tekst: „Wizja nowej polityki mieszkaniowej Miasta Poznania“ – tu linki do prezentacji ppt: inwestycje ZKZL i TBS oraz do stanowiska MRS w sprawie budownictwa dla Seniorów, a także do „katalogu marzeń“ przekazanego w swoim czasie ZKZL-owi. Warto się z tym materiałem zapoznać, by wyrobić sobie pogląd, jak ten problem jest w mieście rozwiązywany, tj. jakie działania w obszarze poprawy sytuacji mieszkaniowej użytkowników mieszkań komunalnych i socjalnych podejmuje ZKZL oraz jakie PTBS w obszarze zaspokajania potrzeb mieszkaniowych Poznaniaków.
Staramy się zaiteresować zagadnieniem 42 Rady Osiedli Poznania, np. dzisiaj 21 czerwca 2017 r. na spotkaniu Porozumienia Rad Osiedli w Sali Białej UM będzie o tym mowa. Zainteresowanych przedstawicieli Klubów Seniora, Kół Emeryta, NGO, UTW, Rad Osiedli zapraszamy też na ‚integracyjne’ posiedzenie MRS 4 września z udziałem władz Miasta, przedstawicieli ZKZL, kilku Posłów RP, przedstawicieli niektórych Komisji RM, na którym prezentowana bęzie także kwestia budownictwa dla Seniorów. Szczegóły w komunikacie na początku sierpnia br.
Dzisiaj chcemy Państwu pokazać najnowsze zdjęcia z trzech realizowanych aktualnie budów komunalnych, gdzie powstają mieszkania także dla Seniorów. Podamy ich liczby.
Zdjęcia pochodzą z zasobu dokumentacyjnego ZKZL, a otrzymaliśmy je dzięki uprzejmości p. Adriana Kaczmarka, z którym MRS utrzymuje systematyczny kontakt.
Przy ul. Dymka – buduje się dwa bloki z 94 mieszkaniami, w tym 12 dla Seniorów:
Przy ul. Bolka – również budowane są dwa bloki z liczbą mieszkań 90, w tym 11 dla Seniorów. Ich oddanie nastąpi w październiku/listopadzie tego roku (2017):
Przy ul. Zawady – tu również stawiane są dwa bloki o łącznej liczbie 48 mieszkań, w tym 6-7 dla Seniorów:
Najbliższe rozpoczęcia dwóch kolejnych budów nastąpią latem tego roku w następujących lokalizacjach: przy ul. Biskupińskiej i ul. Nadolnik (okolice ul. Głównej).