Uciec z myśleniem o seniorach do przodu

logo_awf

„W AWF, na Wydziale Turystyki i Rekreacji ruszą od nowego roku akademickiego 2017/2018 3-letnie studia licencjackie o profilu praktycznym „Animacja osób 50+“, których absolwenci przygotowani będą do pracy z osobami starszymi. Coraz wyraźniej rysuje się bowiem potrzeba funkcjonowania instytucji publicznych oraz podmiotów prywatnych oferujacych seniorom możliwość atrakcyjngo zagospodarowania czasu wolnego, w tym uprawiania sportu i rekreacji, podejmowania podróży turystycznych, angażowania się w działalność kulturalną czy wolontariat.

Demografowie apelują o planowanie i testowanie już teraz różnych form pomocy dla osób starszych, nie tylko tej tradycyjnej rodzinnej.  Oprócz starzejącego się społeczeństwa wyłania się bowiem nowe zjawisko – rodziców ponad 2 mln polskich emigrantów, którzy w kraju pozostali często sami. Jest obawa, że w wielu przypadkach pozostaną samotni do końca.

W Poznaniu mamy od 13 lat jasną politykę senioralną, którą obecnie uaktualnia specjalny Zespoł Prezydencki, a Rada Miasta we wrześniu br. przyjrzy się, czy w proponowanym kształcie ją kontynuować. Ale niezależnie od tego podejmuje się ważne oczekiwane zadania: budowany jest nowoczesny DPS na Strzeszynie, powstają DDPS-y, przeważnie prywatne, istnieją realne plany Miasta zbudowania na Winogradach przy POSUM-ie Centrum Geriatryczno-Gerontologicznego, i czegoś zbliżonego przez prywatnego inwestora na ul. Szkolnej w dawnych poszpitalnych obiektach, a także rozbudowy istniejących dwóch hospicjów o niezbędną dla Miasta liczbę miejsc. Wreszcie, ruszyły plany budowy mających swą specyfikę mieszkań dla seniorów na wynajem, mieszkań wspomaganych (serwisowanych). Mówi się o grantach na przystosowywanie mieszkań do starości. Powstał sprzyjający tym inicjatywom Wielkopolski Klaster Seniora.

W kontekście tych przygotowań i działań zapowiadany nowy kierunek studiów wypełni istniejącą dotychczas lukę w obszarze organizowania czasu wolnego i podnoszenia jakości życia seniorów poprzez różnoraką ich aktywność. To pierwsze w takiej skali zamierzenie edukacyjne w kraju.

 Poprosiliśmy o rozmowę inicjatorkę tych studiów – dr hab. prof. AWF Beatę Plutę – Dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji oraz Kierownik Katedry Rekreacji, stawiając następujących  kilka pytań:

 Jakimi kompetencjami będzie wykazywał się absolwent nowego kierunku?

Profesor Beata Pluta: – Podstawę stworzą kompetencje oczekiwane już od kandydatów ubiegających się o przyjęcie na studia. Osoby te winny cechować: otwartość, tolerancja, duża empatia, poszanowanie godności i zrozumienie potrzeb starszego człowieka. Oczekiwanymi cechami są również łatwość nawiązywania kontaktu z pokoleniem seniorów, cierpliwość, odporność na stres, a także kreatywność i otwartość na innowacje, gdyż praca w sektorze – powiedzmy ogólnie- gerontologii społecznej wiąże się z koniecznością podejmowania działań wykraczających nieraz poza standardowe obowiązki. […]“

Pełny tekst wywiadu Z.Szkutnika z prof. Beatą Plutą czytaj na portalu my60plus.pl   TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *