Trzeba z młodymi naprzód iść…

„Czy zastanawiali się Państwo, dlaczego tak rzadko w naszej społeczności odwołujemy się do mądrości przeszłych pokoleń. Dlaczego nie sięgamy po radę starszyzny? A jeśli już coś dajemy za wzór, to martyrologię, nawet, jeśli na to do końca nie zasługuje?

c4416d79eef6dd018bcee3cd8b8ba561_L

Fot. za portalem brawosenior.pl

Skąd się bierze ten rodzaj lekceważenia doświadczenia, a nawet pewna dla niego pogarda? Usłyszałem kiedyś zdanie: ”ona już swoje przeżyła, nic się jej nie należy”. Przerażające prawda? Nie czerpiemy z wiedzy starych, nie słuchamy rad, nie analizujemy doświadczenia przeszłości. Być może, dlatego, że od wielu, wielu pokoleń, mamy raczej pretensje do poprzedników. Często uzasadnione. Widzimy, co zrobili źle. Mamy żal, że zostawili nam taki świat, który nas nie satysfakcjonuje.

Jest oczywistością, że każde nowe pokolenie wnosi nowe wartości. To normalne. Na tym polega postęp. Ale czy musi stawiać na zgliszczach, czy powinno odrzucać wszystko i budować od nowa. Może, chociaż powinno oprzeć się na materialnym dorobku poprzedników? Też nie! Panuje przekonanie, że dziedziczymy biedę, bo ją nam zostawili. Z różnych powodów. Zwykle obciążamy ich tym naszym niepowodzeniem. Dajemy za wzór społeczności Zachodu, które mimo często ciężkich losów, zostawiły materialne fundamenty rozwoju. To tylko część prawdy.

Ale też nie potrafimy docenić tego, co po sobie zostawia każde polskie pokolenie, tego bogactwa przeżyć, myśli, wyborów. I nie powinniśmy lekceważyć także materialnych dokonań. Dziś mamy często do czynienia z demonstracją niezadowolenia i krytyki wobec pokolenia, które wprowadziło Polskę do UE. To bardzo niesprawiedliwe, a nawet głupie. Spełniło się, dzięki niemu, marzenie poprzednich pokoleń o przystąpieniu do tego „elitarnego klubu” państw. To od następnych pokoleń będzie zależał kształt naszego uczestnictwa w tym klubie. A jednak łatwo przychodzi odrzucenie, lekceważenie i pogarda dla tego niezwykłego osiągnięcia. […]“

Pełny tekst art. Jerzego Nowackiego na portalu brawosenior.pl czytaj TU

Por. też inne art.: Czas, by promować wartość starości – TU  oraz Cywilizacja medialna – świat bez starości?TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *