List do przedstawicieli wielkopolskich Rad Seniorów z propozycją rozważenia powołania Wielkopolskiego Porozumienia Rad Seniorów

Szanowne Koleżanki i Koledzy
reprezentujący Rady Seniorów w Wielkopolsce!

Seniorzy naszego województwa mieszkają w 230 gminach i miastach Wielkopolski. Stanowią oni 25,7% całej populacji liczącej 3,47 mln. W niedalekiej perspektywie liczba osób, które osiągną wiek emerytalny jeszcze się zwiększy. Dla tych osób powinny powstać programy przygotowujące do łagodnego przejścia z życia zawodowego do innej aktywności, np. społecznej w formie wolontariatu. Do chwili obecnej powstało w Wielkopolsce 26 Miejskich i Gminnych Rad Seniorów (12% w stosunku do wszystkich gmin), których z czasem zapewne będzie przybywać.

Organizacja współpracy z tak dużą liczbą rozproszonych podmiotów i dbałość o wspólne wartości jest pozbawiona wcześniejszych doświadczeń. Tymczasem w wielu krajach europejskich już w latach 70. ubiegłego wieku zawiązywały się organizacje seniorskie na różnych poziomach samorządów. Do takiej działalności zachęca nas Seniorów Konwent Marszałków RP wyrażony w stanowisku nr 20 z maja 2016 r.

Porozumienie, które chciałbym w imieniu Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu Państwu zaproponować (projekt w załączeniu), jest formą oddolnej umowy społecznej Rad Seniorów regionu. Analogiczne przedsięwzięcie zostało już pomyślnie zrealizowane w 2016 r. na Mazowszu. Załączony projekt POROZUMIENIA ma jako cel wzmocnić pozycję Seniorów, podnieść jakość szkoleń, współpracy i uruchomić wymianę dobrych praktyk. Pozwoli ono także w racjonalniejszy sposób gospodarować środkami finansowymi na „projekty senioralne”.

Podmiotem działań POROZUMIENIA są – Miejskie i Gminne Rady Seniorów, czyli lokalni organizatorzy i rzecznicy wszelkich spraw Seniorów. Rady jako jedyny ustawowy przedstawiciel osób starszych, powinny spełniać funkcję organizacyjną dla całego lokalnego środowiska senioralnego, tj. koordynować działania zmierzające do zapewnienia jak najlepszego życia Seniorom, występować z propozycjami stosownych zmian prawa miejscowego dot. osób starszych, niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy. Porozumienie będzie więc istotną platformą wspierającą realizację uprawnień rad seniorów wynikających z poprawki do ustawy o samorządzie terytorialnym, art. 5c.

Zapraszając do wspólnej realizacji tej potrzebnej i dawno w wielu krajach wprowadzonej społecznej inicjatywy zwracam się jednocześnie do Państwa z uprzejmą sugestią zgłoszenia łącznie 5 osób do Zespołu Inicjatywnego, który dalej poprowadzi sprawę do jej finału zgodnie z wolą środowiska senioralnego. Nazwiska kandydatów proszę łaskawie przesłać w możliwie najkrótszym, dogodnym terminie mailem: rada_seniorow@um.poznan.pl lub tradycyjną pocztą na adres MRS w Poznaniu. Uwzględnionych zostanie pierwszych pięć zgłoszeń.

Dyskusję nad projektem Wielkopolskiego Porozumienia Rad Seniorów będziemy mogli kontynuować podczas Wiosennej Szkoły Rad Seniorów.

W razie pytań jestem do dyspozycji pod adresem: jerzy_babiak@wp.pl, (tel.podano w rozesłanym piśmie)

Serdecznie pozdrawiam Koleżanki i Kolegów. 

Za powstający Zespół Inicjatywny
Wielkopolskiego Porozumienia Rad Seniorów

/-/Prof. zw. dr hab. Jerzy Babiak
Koordynator Zespołu Ekspertów MRS w Poznaniu

 

Załącznik: Wielkopolskie Porozumienie Rad Seniorów. Projekt społecznej inicjatywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *