Stan zdrowia ludności Polski w 2014 r.
Z Przedmowy: „Europejskie Ankietowe Badanie Zdrowia (European Health Interview Survey – EHIS) to kluczowe narzędzie realizacji jednego z głównych celów Unii Europejskiej w dziedzinie statystyki zdrowia publicznego, jakim jest stworzenie systemu monitoringu zdrowia ludności krajów członkowskich. Badanie realizowane jest cyklicznie w krajach UE i obejmuje takie aspekty jak: stan zdrowia, chorobowość, zdrowie psychiczne, wypadki i urazy, korzystanie z opieki zdrowotnej, profilaktyka zdrowotna oraz determinanty zdrowia. Wyniki badania umożliwiają poznanie aktualnej sytuacji zdrowotnej ludności oraz jej uwarunkowań w powiązaniu z charakterystyką demograficzno-społeczną oraz miejscem zamieszkania.
Ostatnie badanie EHIS, przeprowadzone w Polsce w 2014 r., objęte było regulacją prawną UE – Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyk Wspólnoty w zakresie zdrowia publicznego oraz zdrowia i bezpieczeństwa w pracy Nr 1338/2008 wraz z aktem wykonawczym. Po raz pierwszy wszystkie kraje członkowskie miały obowiązek je zrealizować, zgodnie z wytycznymi Eurostatu. W pełni zharmonizowana metodologia badania pozwala na spójne opracowanie wyników nie tylko w skali Unii Europejskiej, ale też umożliwia dokonywanie porównań między poszczególnymi krajami.
Niniejsza publikacja prezentująca wyniki tego badania jest ogólnym raportem, który składa się z części analitycznej oraz obszernego aneksu tabelarycznego, zawierającego również podstawowe tablice w przekroju terytorialnym. Ze względu na znaczną objętość i szczegółowość część tabelaryczna dostępna jest tylko w wersji elektronicznej na CD oraz na stronie internetowej GUS: www.stat.gov.pl […]”
Pełny tekst tego wydawnictwa GUS liczącego 184 strony czytaj TU