Wybrane aspekty polityki senioralnej w „Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+“

 

logo_poznan_pl_cmyk_bz

Jak już Państwa wcześniej informowaliśmy pod koniec ubiegłego roku rozpoczął pracę powołany przez Prezydenta Zespół ds. polityki senioralnej. Jego zadaniem jest przygotowanie na czerwcową sesję Rady Miasta projektu dokumentu, który przedstawi ramowo aktualną politykę senioralną Miasta. 26 stycznia odbyło się kolejne trzecie spotkanie tego zespołu, na którym zapoznała zebranych z tematem jw. dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta p. Iwona Matuszczak-Szulc.

Prezentacja zawierała wiele ciekawych danych, które przybliżamy poniżej zainteresowanym Seniorom. Na przykład: Wizja oraz Prognoza demograficzna: Poznań na tle największych miast:

Wizja:

„Poznań w 2030 roku jest wielopokoleniową wspólnotą ludzi zamieszkujących zielone, przyjazne i dobrze skomunikowane osiedla. Jego mieszkańcy — przedsiębiorczy i zaangażowani społecznie, realizujący swoje marzenia i aspiracje — są zadowoleni z warunków życia, jakie stwarza im miasto, oraz dumni z tego,      że jest ono rozpoznawane w kraju i za granicą dzięki swojemu dziedzictwu historycznemu, kulturowemu i akademickości                 oraz współczesnym, wyjątkowym osiągnięciom. Sprzyjający klimat biznesowy oraz polityka społecznej spójności umożliwiają wszystkim mieszkańcom pełne włączenie się w życie miasta.”

Prognoza demograficzna:

  • „Starzenie się poznaniaków będzie w najbliższych latach przyspieszało.
  • Z jednej strony będzie się to przejawiać w rosnącym średnim wieku ludności, a z drugiej strony w powiększaniu się liczebności grupy osób w wieku zaawansowanym.
  • Obecnie mediana wieku mieszkańców Poznania wynosi 40,4 lat, podczas gdy 3 lata wcześniej wynosiła o rok mniej, a na początku lat 90. przyjmowała wartość przekraczającą nieco 34 lata.
  • Wskaźnik starości demograficznej, określający udział osób w wieku 65+, wynosi w Poznaniu 18,4% (w 2000 r. – 13,6%).
  • Wśród osób starszych zdecydowanie przeważają kobiety, których w wieku 80 lat i powyżej, jest dwukrotnie więcej niż mężczyzn.
  • Niski poziom dzietności powoduje, iż coraz więcej osób w wieku 65+ przypada na najmłodsze pokolenie poznaniaków, czyli na osoby w wieku do 14 lat (w 2015 r. na 1000 dzieci i młodzieży do 14 lat przypadały 1.352 osoby starsze, w 2000 r. – 924).”

Z pełną prezentacją można zapoznać się TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *