Na początek polecana lektura wyjaśniająca

Bereziuk Dariusz, Co to jest integracja międzypokoleniowa?

„Konieczność zbudowania pozytywnych relacji międzypokoleniowych stała się faktem. Narastająca potrzeba sformułowania dialogu pomiędzy pokoleniami wynika z wielu przyczyn i podyktowana jest zmianami demograficznymi. Ludzie starsi pozostają współcześnie w niewspółmiernie dłuższym kontakcie z pokoleniem ludzi młodych, aniżeli miało to miejsce w przeszłości.
Kontaktowanie się obydwu pokoleń należy postrzegać w perspektywie wzajemnych międzypokoleniowych relacji oraz kosztów egzystencji seniorów, którymi to kosztami zgodnie z obowiązującymi w Polsce zasadami solidarności społecznej zostanie obciążone pokolenie ludzi młodych.

Aby wyeliminować ewentualne antagonizmy, należy uświadomić ludziom młodym, że znajdą się oni kiedyś w analogicznej sytuacji tak, jak dzisiejsi obywatele w wieku produkcyjnym pracują na starsze pokolenie będące na emeryturze. Przyczyną dla której konieczne jest rozwijanie dialogu pomiędzy pokoleniami jest także uproszczony wizerunek starości, który przez lata ograniczył się do przedstawiania ludzi starych jako tych uciążliwych i utrudniających sprawne funkcjonowanie społeczeństwa w wielu dziedzinach życia. […]“

Pełny tekst czytaj TU

Nadto proponujemy 16-stronicowy artykuł:

Klimczuk Andzrzej, Bariery i perspektywy integracji miedzypokoleniowej we współczesnej Polsce. Szkoła GŁówna Handlowa –Warszawa.

Streszczenie:

„Obywatelskie nieuczestnictwo w życiu publicznym należy do najważniejszych problemów współczesnej Polski. Zjawisko to czyni wszystkie pokolenia równymi,a przeciwstawienie się mu wymaga przełamania barier integracji międzypokoleniowej. Niniejsze opracowanie wskazuje, iż dążenie do spójności i stabilności systemu może opierać się na wykorzystaniu korzyści z różnicy wieku członków społeczeństwa. Wskazane zostały wymiary i poziomy poszukiwania rozwiązań jakościowych na rzecz integracji w warunkach kształtowania się w przestrzeni społecznej ładu rozproszonego oraz typy barier integracji międzypokoleniowej związane z procesem starzenia się społeczeństw i zjawiskiem dyskryminacji ze względu na wiek.”

Pełny tekst artykułu czytaj TU 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *