Jak media kształtują stereotyp starości?
„Z badań nad stereotypami wyłania się osobliwy obraz ludzi starych. Polaryzuje on różnice między młodszymi i starszymi osobami. Badania nad stereotypami starych ludzi są popularyzowane licznymi publikacjami, natomiast badania weryfikujące stereotypowe treści upowszechniane są znacznie rzadziej. W ten sposób postawy wobec starych ludzi wyznaczane są i umacnianie licznymi negatywnymi i nielicznymi pozytywnym stereotypami, a nie krytycznym rozumieniem tyleż powszechnych, co fałszywych przekonań.
Jak widzimy ludzi starszych?
Seniorzy są postrzegani jako osoby pozbawione energii, depresyjne, wątłe. Uznaje się ich za chorowitych, przesadnie religijnych, stetryczałych, złośliwych. Wytyka się im, że są odludkami, i unika się ich, by nie zarazić się zniechęceniem . Badani rzadko wyrażają pozytywne opinie na temat starych ludzi. Jeśli takie się pojawiają, odnoszą się wyłącznie do ról rodzinnych i ciała: starsze osoby mogą być doskonałymi dziadkami i skutecznie dbać o kondycję psychofizyczną (stereotyp Johna Wayne’a), a lata, których dożyły, badani łaskawie nazywają złotym wiekiem. […]”
Więcej czytaj TU
Pingback: Ageism nasz powszedni | My50+
Starości nie może wyznaczać kalendarz świadczeń ZUS, choć w pojęciu wielu przede wszystkim takie kryterium jest obowiązujące. To swoisty rozgardiasz psychologiczny, który przypomina kastowość w Indiach. Panowie po 65. roku życia i panie po 60. roku życia stają się nagle – i to często wbrew ich temperamentowi czy witalności (bowiem wstępują podejrzanie za bardzo chyżo, w rytmach nawet rumby czy z finezją salsy, na schody prowadzące w dół) – ledwo co trzymającymi się w całości – staruszkami… Ledwo co świadomymi, za to w pełni już pogrążonymi na jawie w półśnie mumiami – po amputacji żywiołów, marzeń, pragnień i możliwości ich spełnienia. Z namaszczeniem mojej gorącej, słonecznej natury, wielce egzotycznej psyche, apeluję do Ciebie Pani i Panie, zanim zezwolisz sobie i innym na doklejenie sobie etykietki Senioriny czy Seniora, by utyskiwać, chandryczyć, tetrycznieć – zerwij poziomki z choinki postawionej na „okrąglaku”, złap zająca ukrytego w kieszeni ludojada, wypij beczkę jogurtu, obrabuj z uśmiechów wszystkich ludzi na świecie, zagwiżdż z orkanem miotającym palmami… i zastukaj po rozum – do swej romantycznej główki! Buziaczki… Janiste