Odejść godnie i bez bólu
„W zurbanizowanym i goniącym za wszelkimi dobrami świecie rzadko myślimy o chorobach i potrzebie niesienia pomocy potrzebującym. Dopiero, gdy względnie nieuleczalna choroba dotknie nas samych lub naszych najbliższych, przeżywamy szok i uświadamiamy sobie, z jakimi problemami przychodzi nam się zmierzyć. Czy zbliżający się kres w tej ostatniej fazie życia musi być tylko udręką, bólem i tragedią chorego oraz jego rodziny?
Dr n. med. Anna Jakrzewska-Sawińska jest współzałożycielem oraz wieloletnim prezesem, a obecnie wiceprezesem Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „HOSPICJUM DOMOWE” w Poznaniu przy ul. Bednarskiej 4. Za swoje działania otrzymała tytuł „Kobiety Medycyny 2016”. Z dr Anną Jakrzewską-Sawińską o opiece hospicyjnej i innych świadczeniach udzielanych przez Stowarzyszenie rozmawia Roman Szymański. […]
R.Sz.: Od wielu lat jest Pani Doktor aktywnym członkiem Miejskiej Rady Seniorów i wiem, że z Pani zdaniem liczą się wszyscy. Czy to pomaga, czy przeszkadza?
Dr Sawińska: Dzięki temu problemy seniorów są mi bliższe i pozwalają na szeroką współpracę
z różnymi jednostkami i organizacjami. Zapraszamy mieszkańców Poznania do korzystania z wielu bezpłatnych świadczeń, takich jak opieka poradni geriatrycznej – również domowa, badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne, porady prawne, porady psychologiczne, dietetyczne, warsztaty terapii zajęciowej… Mamy bardzo szeroką ofertę, długo by jeszcze wymieniać…
R.Sz.: W jakich życiowych sytuacjach można liczyć na wsparcie i na czym w praktyce to polega?
Dr Sawińska: Przede wszystkim opiekujemy się nieuleczalnie chorymi dorosłymi i dziećmi w ich domach. Nasz zespół tworzą lekarze, pielęgniarki, psychologowie, rehabilitanci i wolontariusze. Dbamy o zdrowie i dobre samopoczucie seniorów – zarówno aktywnych, jak i tych mających problemy zdrowotne. Prowadzimy wolontariat i organizujemy szkolenia dla wolontariuszy. Prowadzimy też poradnie specjalistyczne, organizujemy zajęcia dla seniorów. W dobrze wyposażonych salach odnowy, na warsztatach terapii zajęciowej nasi podopieczni nabierają siły i chęci do życia…
R.Sz.: Kto zatem może skorzystać z porady i pomocy?
Dr Sawińska: Każdy, kto czuje potrzebę pomocy i wsparcia. Drzwi naszej placówki są otwarte dla wszystkich. [….]“
Pełny tekst wywiadu czytaj w ‚Gazecie Senior‘ 2016 Nr 5 (październik-listopad), s. 14. TU