Dyskryminacja osób starszych
“Międzynarodowy Dzień Osób Starszych obchodzimy 1 października. Z tej okazji Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o przeciwstawienie się wszelkiej dyskryminacji ze względu na wiek i odrzucenie negatywnych stereotypów dotyczących osób starszych. Wzywa do systemowych działań właściwie zabezpieczających prawa człowieka osób starszych i umożliwiających budowanie społeczeństwa otwartego dla wszystkich grup wiekowych. Chociaż mówi się, że osoby starsze cieszą się szczególnym szacunkiem, w rzeczywistości często są ograniczone w dostępie do zatrudnienia, kredytów, świadczeń zdrowotnych, czy innych podstawowych usług. Dyskryminacja ze względu na wiek (ageism) często krzyżuje się z innymi formami dyskryminacji, w szczególności ze względu na takie cechy jak płeć, rasa, niepełnosprawność, co intensyfikuje efekty doświadczanych przejawów nierównego traktowania i marginalizowania osób starszych.
W sobotę, 1 października br. – w Międzynarodowy Dzień Osób Starszych – w Sali Kolumnowej odbyła się konferencja „Rady seniorów – partnerstwo z samorządami”. Spotkanie zostało objęte honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. W konferencji weźmie udział wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o aktywności zawodowej i społecznej osób starszych oraz o ich roli w lokalnej polityce międzypokoleniowej. Poruszony zostanie też temat sytuacji demograficznej w Polsce oraz kwestia potrzeb zdrowotnych seniorów. Spotkanie będzie również okazją do dyskusji o współpracy gminnych rad seniorów z władzą samorządową.
W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele organizacji seniorskich, parlamentarzyści i członkowie Rady Ministrów oraz eksperci. Organizatorem wydarzenia jest Komisja Polityki Senioralnej przy współudziale Ministerstw: Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Możliwość tworzenia gminnych rad seniorów została wprowadzona na mocy nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym przyjętej przez Sejm 11 października 2013 r. Rady mają charakter konsultacyjno-doradczy. Skupiają przedstawicieli osób starszych, organizacji działających na ich rzecz oraz prowadzących uniwersytety trzeciego wieku. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych jest obchodzony 1 października od 26 lat – został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 14 grudnia 1990 r.”
Źródło: poprawny.pl – poznański portal prawny