Aby nam się dobrze żyło
Wywiad z Wojciechem Bauerem – dyr. CIS o przyjęciu Poznania do światowej sieci miast przyjaznych starzeniu.
„Linda Matus: Jak to się stało, że Poznań został przyjęty do sieci miast przyja- znych starzeniu?
Wojciech Bauer: Pierwsze sygnały pojawiały się już kilka lat temu, a był to pomysł m.in. seniorów zgromadzonych w Miejskiej Radzie Seniorów, urzędników oraz społeczników z organizacji pozarządowych. Konkrety przyszły po ostatnich wyborach, ponieważ ideę podchwycił nowy prezydent. Formalnie wymagana jest także deklaracja prezydenta miasta, który potwierdza, że Poznań będzie chciał stawać się miastem jeszcze bardziej przyjaznym starzeniu i rozwijać się w tym kierunku. Na etapie wnioskowania trzeba pokazać dotychczasowy dorobek miasta. Zbadaliśmy efekty dotychczasowych działań Poznania na rzecz seniorów, czy są godne takiego wyróżnienia i uzyskania certyfikatu WHO. Zaprezentowaliśmy także plan, co możemy zrobić, żeby miasto było jeszcze bardziej przyjazne osobom starszym.
L.M.: Seniorów na pewno zainteresuje, co w praktyce daje takie wyróżnienie.
W.B.: W idei miast przyjaznych starzeniu nie chodzi o certyfikat, którym można się pochwalić, ale o ciągły rozwój. Zaproszeni do współpracy zostaną mieszkańcy, organizacje miejskie, pozarządowe, także urzędnicy, i to z różnych grup wiekowych. Zaangażowane będą wszystkie jednostki urzędu miasta, przede wszystkich Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, Centrum Inicjatyw Senioralnych. Jesienią będziemy dokładnie diagnozować aktualne potrzeby poznańskich seniorów i sytuację w Poznaniu. Opracujemy rozwiązania, czyli propozycje, w jaki sposób oraz w jakim czasie można te problemy rozwiązać. Duża praca przed nami. Miasto przyjazne seniorom to miasto uniwersalne – przyjazne wszystkim. Dlatego teraz naszym zobowiązaniem jest wypracowanie przez wszystkie zainteresowane strony planu działania. Zależy nam na seniorach o różnych poglądach i przekonaniach. Spodziewamy się również tarć i twórczych sporów, ale jest dobry klimat ku zmianie. […]“
Pełny tekst wywiadu Lindy Matus w ‚Gazecie Senior‘ mutacja poznańska-wielkopolska, nr z sierpnia-września 2016, s.2-3, czytaj TU