‘Asysta’ – na pikniku w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym

logo fundacji filantrop

“Wielkopolskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Chorobą Alzheimera zorganizowało 17 lipca w ogrodzie działkowym [im. 2 Armii WP] tradycyjny doroczny piknik pod orzechem. Spotkanie adresowano do chorych oraz ich bliskich. Była wymiana doświadczeń, zaproszenia na warsztaty stymulujące pracę mózgu, a także prezentacja urządzenia „Asysta”, które umożliwia choremu natychmiastowy kontakt z bliskimi.

Elżbieta Fiszbach, prezes Stowarzyszenia zwróciła uwagę na potrzebę organizowania tego typu spotkań. Rozmów wspierających szczególnie potrzebują rodziny, bo całodobowa opieka nad chorym na Alzheimera obciąża fizycznie i psychicznie.

Informowano o tak zwanym „Pudełku życia” ułatwiającym pomoc w sytuacji zagro- żenia zdrowia lub życia. Przypomnijmy, że do wyżej wymienionego pudełka wkłada się informacje o przyjmowanych lekach i chorobie, umieszcza je w lodówce, a na drzwiach lodówki przylepia naklejkę z notatką, że takie pudełko się tam znajduje. Pudełko można otrzymać bezpłatnie, między innymi w poznańskim Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mickiewicza 9 a. […]

Największe zainteresowanie wzbudziło urządzenie „Asysta”, oparte na systemie GPS i przeznaczone dla osób starszych, chorych i z niepełnosprawnościami. Jest niewielkie, zawiera duży przycisk. Po naciśnięciu przycisku trójka bliskich choremu osób dostaje esemesa z informacją, że potrzebna jest pomoc. […]“

Pełny tekst art. Aurelii Pawlak czytaj w ‚Filantropie‘ 2016 Nr 8 s. 24 TU 

PS (admin)
W polityce społecznej Stowarzyszenia Ogrodowego PZD zwraca się obecnie uwagę na potrzebę otwierania i udostępniania ROD dla lokalnych społeczności na organizowane przez nie wydarzenia, zwłaszcza że Ogrody mogą teraz korzystać z budżetów publicznych, m.in. miasta lub dzielnicy. Warto zapoznać się z tą możliwością!

Polecamy ją uwadze Rad Osiedlowych, szkół, przedszkoli, NGO, które mogą dla swoich statutowych celów otrzymać i użytkować działkę w ROD oraz powstających ostatnio Osiedlowych Rad Seniorów. Na terenie działania 42 Rad Osiedlowych znajduje się 89 Rodzinnych Ogrodów Działkowych z 17 tysiącami działek, których użytkownikami są  w większości Seniorzy.

Więcej czytaj ‘Otwarty program społecznego rozwoju ROD’, gdzie znajdują się, m.in. propozycje wydarzeń oraz katalog źródeł finansowania Ogrodów jako urządzeń użyteczności publicznej – TU oraz przykłady: TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *