Dzieci mają nie widzieć ludzi starych? To szokująca propozycja

“MIELCZAREK: Chciałabym poznać wyniki badań, które wskazują, w jaki sposób widok osób starszych czy samotnych źle wpływa na proces wychowawczy. Chętnie poznam podstawy naukowe tego twierdzenia. Inaczej uznaję je za pijany sen autorów projektu.

files-3.Resized

Joanna Mielczarek ze Stowarzyszenia ‚mali bracia Ubogich’ (za ngo.pl)

Zawarty w projekcie nowelizacji ustaw o pieczy zastępczej i o pomocy społecznej pomysł, aby wprowadzić zasadę, że placówki opiekuńczo-wychowawcze nie będą mogły być lokalizowane w pobliżu placówek dla ludzi starych, szokuje. Gdyby nie fakt, że informacje na ten temat pojawiają się na poważnych portalach prawniczych, nie uwierzyłabym w tę propozycję. Pomyślałabym, że to kaczka dziennikarska.

[Por. projekt zmian w akcie prawnym http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/Projekty/8-020-249-2016/$file/8-020-249-2016.pdf ] 

Pijany sen autorów projektu

Niewiarygodne jest również uzasadnienie projektu, w którym czytamy, że „o zapewnieniu dzieciom prawidłowej opieki i wychowania nie można mówić w przypadku umieszczenia placówki opiekuńczo-wychowawczej lub placówki wsparcia dziennego w jednym budynku z domem pomocy społecznej”. Dzieje się tak, gdyż – według autorów uzasadnienia – „dzieci te, wychowując się w otoczeniu starości, choroby i śmierci, stykają się na co dzień z dramatem samotności ludzi częstokroć pozbawionych wsparcia najbliższej rodziny. Funkcjonowanie w takim otoczeniu jest bardzo trudne dla osób dorosłych. Tym bardziej trudno uznać je za odpowiednie dla prawidłowego kształtowania postaw i rozwoju emocjonalnego dzieci”. […]”

Pełną opinię Joanny Mielczarek czytaj na portalu ngo.pl z 29 VI 2016 TU

Czytaj też innny tekst dot. tej samej sprawy:

“Projekt: dzieci mają nie oglądać ludzi starych I chorych

Proponowana przez PiS nowelizacja ustaw o pieczy zastępczej i o pomocy społecznej wprowadzi zasadę, że placówki dla dzieci nie będą mogły być lokalizowane w pobliżu placówek dla ludzi starych. Zdaniem autorów projektu widok ludzi starych i chorych źle wpływa na proces wychowawczy. […]

Projekt przewiduje, że placówka opiekuńczo wychowawcza nie może się mieścić na jednej nieruchomości gruntowej ani w jednym budynku m.in. z inną jednostką organizacyjna wspierania i systemu pieczy zastępczej, a jednostką pomocy społecznej, jednostką organizacyjną systemu oświaty.

Autorzy projektu nowej ustawy w uzasadnieniu krytykują stosowaną dotychczas praktykę umieszczania placówek pieczy zastępczej z innymi placówkami pomocy społecznej, w tym takimi jak domy pomocy społecznej. – O zapewnieniu dzieciom prawidłowej opieki i wychowania nie można mówić w przypadku umieszczenia placówki opiekuńczo-wychowawczej lub placówki wsparcia dziennego w jednym budynku z domem pomocy społecznej – czytamy w uzasadnieniu. Zdaniem jego autorów „dzieci te, wychowując się w otoczeniu starości, choroby i śmierci, stykają się na co dzień z dramatem samotności ludzi częstokroć pozbawionych wsparcia najbliższej rodziny. Funkcjonowanie w takim otoczeniu jest bardzo trudne dla osób dorosłych. Tym bardziej trudno uznać je za odpowiednie dla prawidłowego kształtowania postaw i rozwoju emocjonalnego dzieci – twierdzą autorzy projektu ustawy.

Proponowane przez projekt ograniczenia dziwią ekspertów i praktyków pomocy społecznej. […]”

Pełny tekst art. z 28.06. 2016 czytaj na portalu LEX.pl TU

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *