Wypadek? Numer ICE niezbędny!
“Mąż mojej znajomej – Elżbiety – jadąc samochodem doznał udaru mózgu. Szpital o wypadku zawiadomił ją godzinę po zdarzeniu, dzwoniąc na ostatni wyświetlony numer telefonu komórkowego jej męża. Zapytano Elżbietę, kto to jest dla pani pan XY, ponieważ Wiesław, jej mąż, nie miał przy sobie żadnej informacji – kogo zawiadomić w razie wypadku. […]
W szpitalu w czasie rozmów z personelem medycznym na temat stanu zdrowia męża, moja znajoma usłyszała gorący apel wypowiedziany w imieniu wszystkich służb interweniujących na miejscu wypadków o rozpropagowanie specjalnego międzynarodowego oznaczenia dla kontaktu telefonicznego z bliską osobą w razie nagłego wypadku.
Dlaczego powyższa informacja jest ważna? Ratownicy medyczni, strażacy, policjanci i wszyscy inni, którzy interweniują na miejscu wypadku wielokrotnie napotykają na trudności, kiedy muszą szybko skontaktować się z krewnymi lub bliskimi osoby poszkodowanej, aby uzyskać istotne informacje na temat jej/jego stanu zdrowia, grupy krwi.
Często jedynym przedmiotem, który można przy poszkodowanym znaleźć jest telefon komórkowy i wtedy odpowiednie służby mogą zadzwonić na numer kryjący się pod międzynarodowym oznaczeniem ICE ( in Case of Emergency – w przypadku krytycznej sytuacji ) i uzyskać potrzebne wiadomości.
Ratownicy proponują, aby w naszych telefonach komórkowych wpisać więcej niż jedną bliską osobę, z którą należy się skontaktować w razie nagłego zdarzenia. Kontakt w telefonie komórkowym powinien wyglądać następująco:
ICE- 1 i odpowiedni numer telefonu
ICE -2 i odpowiedni numer telefonu
ICE-3 i odpowiedni numer telefonu
Zdaniem służb ratowniczych powyższe numery telefonów pod oznaczeniem ICE powinni posiadać wszyscy użytkownicy telefonów komórkowych, bo telefon do bliskiej osoby może uratować życie. […]”
Pełny tekst art. Anny Pielińskiej czytaj w ‚Zdaniem Seniora‘ 2015 Nr 9/10 TU