Polscy Seniorzy Mistrzami Europy, czyli o co chodzi Paradzie?
“Euro 2016 trwa. Młodzi, piękni i bogaci zdobywają bramki budząc emocję milionów fanów piłki nożnej we wszystkich kategoriach wiekowych. Każdego meczowego dnia również 8 milionów polskich seniorów zdobywa grupowe mistrzostwo w wielu dyscyplinach, w innych pretendując do bycia liderem. Międzynarodowe badania, wskazują, że:
– W 2013 roku byliśmy niemal Mistrzami Europy, na pewno zaś Mistrzami Unii Europejskiej, w kategorii NAJNIŻSZY POZIOM ŻYCIA OSÓB STARSZYCH. Najnowsze badanie ONZ pokazało, iż wciąż mamy szansę na podium w tej niechlubnej kategorii.
– Już dziś można typować u bukmacherów, że staniemy się Mistrzami Europy w kategorii NAJSTARSZE SPOŁECZEŃSTWO. Populacja osób 60+ nieustająco rośnie u nas od dwóch dekad i dziś stanowi 22% ogólnej liczby obywateli. W roku 2030 odsetek wzrośnie do 28%, a w 2050 roku wyniesie aż 39%. Będziemy wówczas najstarsi w Europie.
– Najstarsi nie znaczy żyjący w dostatku. Zmiany demograficzne już zaczynają demolować nasz system emerytalny, a jeszcze w XXI wieku biało-czerwona drużyna zmniejszy się poniżej 30 milionów członków. Długość życia rośnie, ale emerytury będą nas “rozpieszczać” w jeszcze mniejszym stopniu, a liczba osób odbierających świadczenia głodowe lub w ogóle nie odbierająca świadczeń, wystrzeli w górę. Jesteśmy pretendentami do tytułu MISTRZOWIE ŚMIECIOWYCH EMERYTUR.
– Starzy i biedni, ale może – w cudowny sposób – zdrowi? Niestety nie. Już dziś Polscy seniorzy są europejskim liderem w dyscyplinie DŁUGOŚĆ KOLEJEK DO LEKARZA (według raportu NIK co roku stoimy w nich dłużej) i STOPIEŃ WSPÓŁPŁACENIA ZA LEKI (pomimo uruchomienia niewielkich dopłat dla osób 75+). W kolejnych latach rozwiną się technologie medyczne, ale nie wystarczą one, by system poradził sobie z rosnącą liczbą pacjentów ze schorzeniami wynikającymi z wieku.
Negatywnych dyscyplin, w których polscy seniorzy przodują jest niestety znacznie więcej, a winna temu jest niewystarczająca polityka państwa oraz brak społecznej świadomości, owocujący brakiem debaty publicznej w obszarze wyzwań starzenia. Na poważnie więc trzeba sobie zadać pytanie, co i jak należy zrobić, BY POLSKA BYŁA KRAJEM TAKŻE DLA STARSZYCH LUDZI, nie zaś światową trzecią ligą. […]”
Pełny tekst art. Fundacji Zaczyn (ze zdjęciem DJ Wiki) – TU