Kongres seniorów dla seniorów

logo Gazeta-2

25 kwietnia odbył się w Krakowie I Ogólnopolski Kongres Rad Seniorów pt. „Seniorzy szansą społecznego rozwoju – rola gminnych Rad Seniorów”. Dyskutowano o potrzebach seniorów i działaniach mających na celu ich aktywizację. Podjęto uchwały dotyczące powołania Rzecznika Osób Starszych i zapewnienia mieszkania ludziom w wieku późnej dorosłości.

Ludzie w wieku 60+ niekoniecznie muszą zaprzestać wszelkiej aktywności i przesiadywać całe dnie, patrząc w okno. Spora część tej społeczności aktywnie uczestniczy w bieżących wydarzeniach, spotyka się z młodszymi i starszymi od siebie, chodzi do teatru i na koncerty oraz przyczynia się do rozwoju regionu. Ci, których dotknęła choroba i niepełnosprawność, tworzą miejsca pracy, zatrudniając opiekunów.

Fundamentalnym założeniem programu jest przedstawienie podstaw do dokonania zmiany mentalności polskiego społeczeństwa, polegającej na przekonaniu wszystkich grup wiekowych i wszystkich środowisk, że seniorzy nie są ciężarem społecznym zwłaszcza dla młodego pokolenia. Senior, który przez dziesiątki lat ciężko pracował to nadal pełnoprawny członek społeczeństwa, siła napędowa gospodarki, płacący podatki […]. Dlatego seniorzy nie tylko oczekują, ale i sami proponują tworzenie programu, w którym władze, liderzy samorządowi, usługodawcy, przedsiębiorcy i sami obywatele będą respektować podstawowe prawa do egzystencji i podejmowania decyzji wyboru stylu życia ludzi starszych” – czytamy w materiałach dla uczestników kongresu.

200 uczestników Kongresu

25 kwietnia w sali obrad krakowskiego ratusza zebrali się przedstawiciele Rad Seniorów z całej Polski, parlamentarzyści, władze państwowe i samorządowe. W Kongresie wzięło udział ok. 200 uczestników. Kraków pokazał gościom z Polski to, co najlepsze: regionalną tradycję, sprawną organizację i rzeczową informację. Krakowskie piosenki w wykonaniu zespołu Małe Słowianki wzbudziły aplauz zebranych. Krakowskie seniorki dopełniły folklorystycznego akcentu, prezentując na sobie regionalne chusty. Występowi chóru towarzyszył Lajkonik, który rozdawał seniorom przyjacielskie pacnięcia buławą na szczęście. Przedstawiciele lokalnego samorządu, władz politycznych województwa i rządu zapewniali, że zadbają o seniorów rzetelnie i według najlepszych chęci.

IMG_2875

Foto: Jerzy Dudzik

Mieszkania dla seniorów

Kongres podjął uchwały, które pozwolą na sprawniejsze działania Rad Seniorów, powołanie Rzecznika Osób Starszych i zapewnienie mieszkania dla seniorów poprzez budowę mieszkań komunalnych.

O tym, jak zróżnicowane są potrzeby ludzi starszych, mówią liczne raporty naukowe. Wspomina się w nich o singularyzacji (pozostanie jednej osoby w gospodarstwie domowym) i prognozach starzenia się, o dystrybucji dóbr finansowanych ze środków publicznych. W lokalnych społecznościach często wystarczy uaktywnić działanie klubu, zorganizować np. loterię fantową, bingo czy wspólną herbatkę z samodzielnie upieczonym ciastem i możliwością opowiadania o sobie. Samotność na starość jest uciążliwa. A przecież seniorzy mają zapewniony stały dochód, może nie wysoki, ale stały. To cenna grupa klientów.

Wymiana doświadczeń między radami seniorów

Kongres przyjął przez aklamację Przesłanie Kongresowe oraz cztery uchwały stanowiące tezy do kompleksowego i racjonalnego programu dla seniorów, skierowane do władz państwowych. W drugiej części Kongresu, Walne Zebranie wybrało w głosowaniu tajnym władze Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów na najbliższą, 2-letnią kadencję. Porozumienie ma na celu stworzenie płaszczyzny do wymiany doświadczeń z pracy rad seniorów.

Przystąpiły do niego Rady Seniorów z następujących miast i gmin: Bytom, Bydgoszcz, Chorzów, Częstochowa, Drwinia, Działdowo, Ełk, Katowice, Kąty Wrocławskie, Kęty, Kraków, Koszalin, Legionowo, Łazy, Łódź, Mielec, Mysłowice, Miechów, Nowe Miasto Lubawskie, Nysa, Opole, Oświęcim, Płock, Poznań, Siewierz, Sosnowiec, Tarnów, Tychy, Wieluń, Warszawa. Przewodniczący tych Rad wchodzą w skład Konwentu Porozumienia.

Czas pokaże, czy inicjatywa krakowskich seniorów przyniesie spodziewane rezultaty. „Gazeta Senior” trzyma kciuki za powodzenie projektu.

Skład Zarządu OPoWRS:

Przewodnicząca – Barbara Szafraniec, Kraków
Wiceprzewodnicząca – Grażyna Butmankiewicz, Opole
Wiceprzewodniczący- Antoni Wiatr, Kraków
Sekretarz – Ewa Hildegarda Tyburczyk, Bytom
Rzecznik prasowy – Marian Krzewiński, Kraków
Członek Zarządu – Zdzisław Czerwiński, Warszawa
Członek Zarządu – Janusz Marszałek, Oświęcim /Polska Unia Seniorów/
Członek Zarządu – Janina Tropisz, Łódź
Członek Zarządu – Zdzisław Swoboda, Chorzów

Opracowanie Magda Wieteska na podstawie materiałów Jerzego Dudzika, Miłosza Sałacińskiego, Mariana Antoniego Krzewińskiego, źródło: „Gazeta Senior Kraj”, wyd. 2/2016.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *