Inwestycje TBS dla seniorów w Poznaniu (doświadczenia i wnioski)
Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. od ponad 20 lat realizuje politykę mieszkaniową Miasta Poznania. Misją Spółki jest zapewnienie lokali mieszkalnych osobom o średnich dochodach, z uwzględnieniem potrzeb seniorów, osób niepełnosprawnych i młodych ludzi poszukujących pierwszego mieszkania.
W tym celu Poznańskie TBS Sp. z o.o. buduje mieszkania czynszowe i eksploatuje je na zasadach najmu. Spółka aktywnie współpracuje z Urzędem Miasta Poznania realizując programy mieszkaniowe takie jak „Mieszkanie dla Seniora” czy „Mieszkanie dla Absolwenta”.
Źródło Dwa budynki (79 mieszkań 1- i 2-pokojowych na wynajem) przy ul. Grabowej 22
W ramach pierwszego z wymienionych programów PTBS Sp. z o.o. w 2009 zrealizowała inwestycję przy ulicy Grabowej z 79 samodzielnymi mieszkaniami jedno- i dwupokojowymi, a w roku kolejnym powstał Środowiskowy Dom Emeryta przy ulicy Drewlańskiej. Inwestycje zostały zrealizowane w ramach miejskiego Programu „Seniorzy” wpisanego do „Planu Rozwoju Miasta Poznania na lata 2005 – 2010” w ramach priorytetu „Obywatelski Poznań”.
Źródło Środowiskowy Dom Emeryta (68 mieszkań 1-, 2- i 3-pokojowych) przy ul. Drewlańskiej 10
W wystąpieniu w sposób szczegółowy zostaną przedstawione kryteria przydziału mieszkań określone przez Miasto Poznań i PTBS Sp. z o.o. oraz sposób finansowania zrealizowanych inwestycji dedykowanych seniorom. Dalsza część prezentacji zostanie poświęcona szczegółom technicznym obu inwestycji i wnioskom wynikającym z ich realizacji.
Arkadiusz Stasica, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania
Referat przedstawiony na Konferencji Senior – to nie ja? podczas Targów Senioralnych ‘Viva Seniorzy’ 22-23 kwietnia 2016 w Poznaniu.
Referat w postaci prezentacji w pdf czytaj na stronie CIS TU
Zob. też TU
Jestem zainteresowana mieszkaniem z TBS. Jestem z mężem w takim wieku, że chcemy się przenieść ze Szczecina do Poznania, aby być bliżej córki. Czy mamy możliwość skorzystania z programu dla seniorów. Proszę o informacje, jakie należy spełnić warunki.
Chodzi mi o partycypacje, czas realizacji, lokalizację. Pozdrawiam
Szanowna Pani,
Nie jest dla nas (MRS) proste odpowiedzieć Pani na postawione pytania. Jesteśmy grupą społeczników, która stara się pomóc w miarę naszych możliwości w realizacji potrzeb Seniorów, ale nie zawsze dysponujemy tak szczegółową wiedzą. Sugerujemy zatem dwie drogi pozyskania ineresujących Panią informacji. Oto one:
Pierwsza, to lektura materiałów zgromadzonych na naszej stronie w dziale menu: „ „Mieszkalnictwo dla seniorów“ – kliknij: http://mrs.poznan.pl/wpisy/potrzeby/mieszkalnictwo-dla-seniorow/
Dokonaliśmy jednak wyboru wpisów, które polecamy Pani uprzejmej uwadze. W nazwach plików zawarte są tytuły rekomendowanych tekstów. I tak:
„Informator mieszkaniowy“ – zob. http://mrs.poznan.pl/informator-mieszkaniowy/
Można poprosić CIS o przysłanie egzemplarza takiego informatora.
http://mrs.poznan.pl/stan-realizacji-budownicwa-komunalnego-planowanego-przez-zkzl-na-lata-2016-2020/ – tu linki do materiałów ze szczegółowymi wyjaśnieniami
http://mrs.poznan.pl/mieszkania-od-miasta-za-punkty-nowe-zasady-najmu/ – tu notatka prasowa o zasadach najmu w Poznaniu.
http://mrs.poznan.pl/mieszkania-dla-seniorow-w-planach-inwestycyjnych-zkzl-warto-je-poznac/ – tu prezentacja ppt pokazująca plany budownictwa ZKZL (w tym dla Seniorów) na najbliższe lata. Wskazane lokalizacje, liczba mieszkań, w tym dla Seniorów.
http://mrs.poznan.pl/poradnik-dla-seniorow-w-sprawach-mieszkaniowych/
wskazówki opracowane przez dyr. Biura Spraw Lokalowych.
Druga droga, to bezpośredni kontakt z kompetentnymi osobami bądź placówkami. Tak więc polecamy:
– Adrian Kaczmarek, Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych:
tel. 61/869-48-00
– Renata Murczak, Dyr. Biura Spraw Lokalowych UM, 61/646-33-44.
Z poważaniem Sekretarz MRS Bogdan Nowak