Dom spokojnej starości to ostateczność

„Szukam dla starszej osoby domu spokojnej starości. Na co zwrócić uwagę, wybierając takie miejsce? Czy jest szansa na opiekę w ramach NFZ – pyta pani Urszula

Teoretycznie do wyboru jest spory katalog usług opiekuńczych przeznaczonych dla osób starszych, niestety za wiele z nich trzeba płacić albo czekać w kolejce. Senior może być skierowany do domu pomocy społecznej, zakładu opiekuńczo-leczniczego, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego lub mieszkać w prywatnym domu spokojnej starości.

Szansę na miejsce w zakładzie opiekuńczo-leczniczym mają schorowane osoby w podeszłym wieku, które zakończyły już leczenie szpitalne, ale nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Jest to placówka wykonująca działalność leczniczą i świadcząca usługi zdrowotne, która działa na podstawie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Do ZOL kieruje lekarz, biorąc pod uwagę stan zdrowia i sprawność pacjenta. Czas oczekiwania na miejsce w ZOL zależy od rejonu Polski i może wynosić nawet kilka miesięcy. Wszelkie świadczenia zdrowotne są finansowane z NFZ, natomiast koszty wyżywienia i zakwaterowania ponoszą pacjenci. Według ustawy miesięczna opłata ustalana jest w wysokości 250 proc. najniższej emerytury (od 1 marca 2015 r. najniższe gwarantowane świadczenie wynosi 880,45 zł). Jednak opłatę pobiera się do wysokości 70 proc. miesięcznego dochodu podopiecznego ZOL.
W zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym, który oferuje usługi całodobowe, opłaty są takie same, ale kierowani są tam seniorzy w lepszym stanie zdrowia, nie obłożnie chorzy. […]”

Pełny tekst art. Pawłowskiej Danuty w ‘Gaz. Praw.’ z października 2015 czytaj TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *