Kultura bez granic. Potrzeby kulturalne najstarszych mieszkańców polskich miast
Polecamy Państwa uwadze materiał podsumowujący najnowsze badania z tego zakresu, do których wprowadza poniższy tekst:
„W 2015 roku w ramach działań zespołu DNA Miasta i „Magazynu Miasta” zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie badania Starsze Miasta: Kultura w czterech polskich ośrodkach miejskich.
Projektując to przedsięwzięcie, chcieliśmy znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące konkretnego obszaru usług publicznych, czyli usług kulturalnych. Zależało nam m.in. na dowiedzeniu się, jak wygląda oferta kulturalna skierowana do seniorów, czy starsze i nowo zbudowane instytucje kultury są tak zaprojektowane, by umożliwiać seniorom udział w wydarzeniach kulturalnych, jaki typ seniorów aktywnie tworzy ofertę kulturalną i kto z niej nie korzysta?
Na te i inne pytania odpowiedzieli nam najlepsi eksperci w tej dziedzinie – sami seniorzy. To dzięki ich cierpliwości, doświadczeniu i poświęconemu nam czasowi mogliśmy dowiedzieć się „u źródła”, jak wygląda rzeczywistość w tym obszarze. Równocześnie zdawaliśmy sobie sprawę, że seniorzy, którzy odpowiedzą na nasze zaproszenie na warsztaty badawcze, należą do najaktywniejszych przedstawicieli swoich generacji. Aktywnie spędzają czas na emeryturze, nie pracując, angażują się w lokalne działania kulturalne i społeczne i mają stosunkowo (jak na polskie warunki) komfortową sytuację finansową oraz wysoki poziom wykształcenia. Wiedzieliśmy, że przeprowadzone warsztaty będą pokazywały jedną stronę medalu – jaśniejszą odsłonę wieku dojrzałego.
Dlatego też na spotkania zaprosiliśmy również opiekunów osób starszych. Przeprowadziliśmy także rozmowy z pracownikami Domów Pomocy Społecznej, którzy na co dzień pracują z seniorami o znacznie gorszej kondycji fizycznej i psychicznej.
Ku naszej radości okazało się, że aktywni seniorzy potrafili krytycznie ocenić skierowaną do nich ofertę, patrząc z punktu widzenia swoich mniej aktywnych znajomych, przyjaciół, członków rodziny i sąsiadów. Zależy nam na tym, aby niniejszy raport wyraźnie ilustrował fakt, że aktywna, spełniona starość nie jest niestety jedyną narracją, pod którą mogą się podpisać współcześni najstarsi Polacy.
Dobrej lektury,
Martyna Obarska, Marta Żakowska”