Wsparcie i aktywizacja społeczna seniorów w Poznaniu

Miejska Rada Seniorów wspólnie z Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych podjęła w 2012 roku prace merytoryczne związane z przygotowaniem Programu Wsparcie i Aktywizacja Społeczna Seniorów w Poznaniu w ramach Programu 070-684 Strategicznego, Strategia Rozwoju Miasta Poznania do roku 2030 – POZNAŃ WRAŻLIWY SPOŁECZNIE. W celu włączenia zainteresowanych seniorów w prace nad programem zaplanowano organizację 4 forów społeczności seniorów dotyczących współtworzenia Programu, które z realizowano we wrześniu 2012 roku.
Spotkania poprowadzili przedstawiciele Miejskiej Rady Seniorów wywodzący się z danej społeczności lokalnej.
Celem spotkań było zapoznanie z tematyką obszaru Programu Wsparcie i Aktywizacja Społeczna Seniorów w Poznaniu oraz możliwość zgłaszania uwag, wniosków wraz z propozycją uzupełnienia treści projektu.
Więcej o prowadzonych konsultacjach projektu czytaj TU oraz TU

Fragment programu „Wsparcie i aktywizacja społeczna seniorów w Poznaniu” z 2012 r., s. 19-21.
„[…] Cele operacyjne
2.2.1. Zwiększenie uczestnictwa w życiu społecznym
Uzasadnienie
Pogarszający się z wiekiem stan zdrowia, zależności rodzinne, słaba orientacja
w zasadach funkcjonowania państwa (wynikająca z faktu spędzenia większej części życia
w innej rzeczywistości politycznej) i brak doświadczenia w działalności obywatelskiej,
a także dysponowanie niewielkim budżetem domowym (przeważająca większość utrzymuje się wyłącznie z rent lub emerytur – PolSenior,
http://wyborcza.pl/1,91446,11531602,Eksperci_przedstawili_rekomendacje_wynikajace_z_badania.html#ixzz1s97O2vg6) powodują małą aktywność społeczną seniorów.
W trudnej sytuacji zdrowotnej i finansowej seniorzy w pierwszej kolejności rezygnują
z zaspokajania potrzeb wyższego rzędu, takich jak uczestnictwo w kulturze czy rekreacji na rzecz opłacenia rachunków, wykupienia leków etc. (PolSenior). Mimo posiadania rodziny większość seniorów prowadzi dwu-, rzadziej jednoosobowe gospodarstwa domowe. Wraz
z wiekiem w naturalny sposób otoczenie osób starszych się zawęża, wzmaga się poczucie straty w sytuacji wyprowadzki dzieci, choroby i śmierci małżonka, bliskich czy znajomych. Sytuacja ta często prowadzi do osamotnienia.
Inicjatywy mające na celu zwiększenie udziału seniorów w życiu społecznym powinny uwzględniać różnorodne kierunki działań. Do najważniejszych należy podkreślenie równorzędnego miejsca w kwestii uczestnictwa i korzystania z ogólnodostępnych inicjatyw, wydarzeń, imprez. Wśród seniorów panuje przekonanie, że większość miejsc czy wydarzeń skierowana jest do młodych lub młodszych, ale nie do nich. Brakuje miejskich imprez, wydarzeń zaprojektowanych szczególnie w sferze promocji tak, by u podstaw zakładały wymianę międzypokoleniową, integrację wszystkich grup wiekowych. Umożliwienie uczestnictwa w takich imprezach powinno łączyć się ze stosowaniem specjalnych zniżek dla tej grupy odbiorców, w przeciwnym razie dostęp do nich może okazać się utrudniony. Zniżki powinny obejmować dostęp do produktów i usług, takich jak transport miejski, instytucje kultury, sportu i rekreacji, pomoc w prowadzeniu domu i wielu innych, a tym samym stać się ofertą miejskiej karty seniora.
Jednym w najważniejszych działań jest informowanie o możliwości kreowania
i wpływu na rzeczywistość lokalną. Należy inicjować i wspierać działania zapewniające dostęp do edukacji obywatelskiej, ukazującej sposoby oraz drogi uczestnictwa
i współdecydowania, ponieważ partycypacja społeczna seniorów jest wyjątkowo niska. Seniorzy coraz częściej są inicjatorami lokalnych wydarzeń, jednak jak wynika
z przeprowadzonej w roku 2011 „Diagnozy potrzeb i oczekiwań mieszkańców Poznania powyżej 50. roku życia” blisko 90% nie przynależy do żadnej organizacji, stowarzyszenia, klubu, fundacji czy partii, a 80% nie wzięła, w ciągu ostatnich pięciu lat, udziału w żadnych inicjatywach na rzecz społeczności lokalnej, osiedla, dzielnicy czy miasta i jego mieszkańców.
Kolejnym kierunkiem działań powinno być wspieranie organizacji aktywności specjalnie zaprojektowanych dla seniorów. Proces starzenia przebiega w dużej mierze
w sposób indywidualny, grupa osób starszych jest zróżnicowana wiekowo, ale też pod względem sprawności i poziomu aktywności, z których wynika zróżnicowanie potrzeb. Potrzebne jest więc stworzenie szerokiego wachlarza ofert, respektujących te różnice
i dostosowanego do odmiennych potrzeb i możliwości osób starszych. Doskonałym rozwiązaniem w realizacji tego założenia jest organizacja targów Aktywni 50+.
Działania w kierunku animowania czasu wolnego seniorów należy wspierać poprzez rozwijanie oferty edukacyjnej i artystycznej, tj. wspieranie organizacji szkoleń, warsztatów rozwojowych i artystycznych, różnorodnych form wypoczynku, festynów, treningów, zajęć, spotkań, wycieczek, szkoleń oswajających z nowymi technikami i zjawiskami społecznymi, nabywania nowych umiejętności, podnoszenia kompetencji, szczególnie w zakresie wyszukiwania informacji.
Współpraca Miasta z organizacjami pozarządowymi w ramach umów wieloletnich będzie korzystna z punktu widzenia integracji tego środowiska rywalizującego o te same środki i zwiększy wzajemne zaufanie, co wpłynie na silniejsze zaangażowaniem samych zainteresowanych.
Działania obejmują między innymi:

  1. Wspieranie rozwoju targów Aktywni 50+.
  2. Zainicjowanie utworzenia i wspieranie realizacji działań w ramach poznańskiej karty seniora.
  3. Stworzenie możliwości angażowania osób starszych w życie publiczne – miasta, dzielnicy, osiedla.
  4. Wspieranie działań aktywizujących uwzględniających różnorodne potrzeby seniorów. […]”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *