Ruszają prace nad ustawą o bezpłatnej pomocy prawnej
Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem, który pozwoli na stworzenie systemu bezpłatnych porad prawnych dla potrzebujących. Skorzystać z niej będą mogli, m.in. seniorzy po 75 roku życia.
System ma objąć trzy elementy: nieodpłatną pomoc prawną, nieodpłatną informację prawną oraz edukację prawną. 1 stycznia 2016 ma rozpocząć się realizacja pierwszego z nich – resort sprawiedliwości przewiduje, że w całym kraju powstanie ponad 1,5 tys. punktów świdczących pomoc prawną.
Więcej czytaj w najnowszym numerze ‚My50+‘ Nr 2(26), s. 11 TU
Dobrym komentarzem do powyższej zapowiedzi jest artykuł Joanny Solskiej: Prawo i pięść, w tygodniku ‚Polityka‘ 2015 Nr 24 s.36-38 (zob. http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1621771,1,konsument-osierocony-przez-panstwo.read )
“Od tego, żeby niewidzialna ręka rynku nie waliła nas pięścią po głowie, jest państwo. Nasze państwo albo jest wobec tej pięści bezsilne, albo wręcz staje po stronie silniejszego. Czyli korporacji, a nie poszkodowanych przez nie klientów.”
Artykuł jest próbą ograniczenia skali rażacej nierówności w egzekwowaniu prawa w Polsce. Korporacjom, jakimi są np. dostawcy masowych usług (prądu, wody, telekomunikacyjnych) państwo stworzyło szybką ścieżkę w postaci e-sądów odzyskiwania należności od niesolidnych dłużników, przez co konsumenci są stroną dużo słabszą. Zdarza się bowiem, że niesłusznie klient otrzymuje nakaz zapłaty z e-sądu, w którym wyroki zapadają zaocznie. Narasta ludzka złość na prawo, państwo, rodzi się poczucie niesprawiedliwości.
Wydaje się, że zapowiedź uchwalenia ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej będzie sposobem dochodzenia sprawiedliwości, np. po otrzymaniu nienależnego (przez pomyłkę urzędu, skostnienia danej instytucji niechętnej seniorom) nakazu zapłaty z e-sądu. Jest konieczna, ale problemu nie rozwiąże. Nie skróci bowiem oczekiwania na sprawiedliwy wyrok, a potem nie pomoże tego wyroku wyegzekwować. „W niesprawności wymiaru sprawiedliwości tki bowiem problem największy” – jak pisze J.Solska.
Warto ten artykuł przeczytać.