Aktywizacja zawodowa Seniorów w województwach

Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW utworzyła w ramach projektu z FIO specjalną stronę internetową Polskie Forum Seniorów (http://www.forumseniorow.pl)

Każda Organizacja seniorska, przedkładając deklarację przystąpienia do Porozumienia Polskie Forum Seniorów, może aktywnie (on line) brać udział w rekomendowaniu, opiniowaniu i wnioskowaniu projektów Stanowisk dot. problematyki senioralnej. Aktualnie przystąpiło 97 Sygnatariuszy i nadal spływają nowe wnioski. Niektórzy maja problemy z logowaniem, w tym też im pomagamy (pp. Wojtek Nalepa i Daniel Jachimowicz). Wiecej info – zob. powyższa strona.

Tam również są zamieszczone Stanowiska, które dotychczas zostały opracowane i rozesłane do rożnych decydentów centralnych i regionalnych.Od niektorych mamy już podziękowania za inicjatywę i deklarację wspolpracy.

W załączeniu przesyłam ostatnio opracowane Stanowisko „Rekomendacja  dot. aktywizacji zawodowej seniorów” rozesłane do wszystkich Zarządów Województw na terenie kraju.

Otrzymaliśmy informacje zwrotne, że np. Małopolska Rada ds. Polityki Senioralnej ten temat ujęła w porządku obrad najbliższego posiedzenia, w kwietniu br. Poproszono mnie o zreferowanie tego Stanowiska oraz zapoznanie członków Rady z innymi Stanowiskami, podjętymi w ramach Polskiego Forum Seniorów.

Może w ramach działań regionalnych w wojewodztwie wielkopolskim zechcą Państwo też skorzystać z naszych doświadczeń ?

Serdecznie Pozdrawiam – Wiesława Borczyk

Rekomendacja  dot. aktywizacji zawodowej seniorów

ADRESACI:
Zarządy Województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego

SPRAWA:
Rekomendacja  dot. aktywizacji zawodowej seniorów

UZASADNIENIE:
W Europie od wielu lat obserwować można dwa współwystępujące zjawiska demograficzne, tj.: niski wskaźnik dzietności oraz wydłużające się trwanie życia, które powodują dynamiczny wzrost udziału osób starszych [60+] w populacji – według danych Eurostatu już w 2016r. osoby starsze stanowiły ponad 25% ludności Unii Europejskiej z uwzględnieniem stałej tendencji wzrostowej. Podobny trend obserwuje się w Polsce, gdzie udział osób starszych w społeczeństwie również systematycznie rośnie. W 1988r. ludność w wieku 60+ stanowiła 14,5% populacji, a w 2011 r. już 19,66%, co oznacza przyrost o prawie 2 mln osób. W końcu 2016r. liczba ludności Polski wynosiła 38,4 mln, w tym prawie 9,1 mln stanowiły osoby w wieku 60 lat lub więcej [23,6%]. Wyniki Prognozy ludności na lata 2014-2050 wskazują na pogłębianie się procesu starzenia społeczeństwa – populacja osób w wieku 60+ wzrośnie w końcu horyzontu prognozy do 13,7 miliona tj. ponad 40% ogółu polskiego społeczeństwa.

Kwestia zwiększenia aktywności zawodowej osób starszych znajduje się w grupie priorytetowych celów polityki rynku pracy w Europie i nie tylko. Przesłanką rosnącego zainteresowania tym zagadnieniem jest kierunek oraz konsekwencje zachodzących obecnie ww. zmian demograficznych. Z tego też względu z wielką uwagą analizuje się zmiany wskaźników aktywności zawodowej zarówno osób starszych będących w wieku produkcyjnym, jak i tych, które osiągnęły wiek emerytalny1. Wskazuje się, iż wykorzystanie potencjału zawodowego starszych pracowników jest sposobem m.in. na sprostanie wyzwaniu, jakim jest kurczenie się potencjalnych zasobów pracy2. Warto zatem podejmować działania mające na celu z jednej strony aktywizowanie zawodowe osób dojrzałych, z drugiej natomiast ułatwiające im podejmowanie zatrudnienia. Wydłużona aktywność zawodowa przynosi bowiem wymierne korzyści: pracownikom, np. wzrost wysokości świadczenia emerytalnego i pracodawcom – zapełnienie wielu wolnych miejsc pracy.

W tym kontekście jako dobrą praktykę należy wskazać przedsięwzięcie realizowane przez Urząd Pracy w Gdańsku pn. „Centrum pracy dla seniorek i seniorów”. Jest to punkt wyspecjalizowany w aktywizacji zawodowej, społecznej i kulturalnej osób dojrzałych – jego oferta adresowana jest w całości do seniorów, którzy mogą dzięki niemu znaleźć m.in. dedykowane im oferty pracy. Założeniem Centrum jest jak najdłuższa aktywność osób dojrzałych, także w wymiarze zawodowym. Centrum uwzględnia jednak możliwości osób dojrzałych i seniorów a w szczególności fakt, iż osoby te często nie są w stanie podołać każdemu wyzwaniu zawodowemu. Dlatego oferowane propozycje zatrudnienia zazwyczaj dotyczą niepełnego wymiaru czasu pracy, nie wymagają od seniorów siły fizycznej, dużej sprawności czy innych poważnych poświęceń.

W ramach opisywanego powyżej projektu założono, iż pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy podejmie co najmniej 100 osób – osoby te mogą również korzystać ze specjalistycznego doradztwa i systemu zachęt jak np.: zapewnienie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, talony na usługi medyczne, vouchery na realizację rozwoju zawodowego oraz zakupy, a także bilety do kina/teatru.

W ww. Centrum seniorzy mogą również uzyskiwać informacje o nadchodzących – adresowanych do nich – wydarzeniach, sprawdzić  oferty organizacji seniorskich, skorzystać z różnorodnych porad oraz eksperckiego wsparcia.

Mając na uwadze powyższe, rekomendujemy zatem ww. projekt i wnioskujemy do Zarządu Województwa o rozważenie rozpowszechnienia jego założeń i zachęcenia – za pomocą dostępnych prawnie i logistycznie środków – instytucji samorządowych do inicjowania i wdrażania podobnych narzędzi/rozwiązań mających na celu aktywizowanie zawodowe seniorów z jednoczesnym ułatwieniem tej grupie wiekowej dostępu do dedykowanych im ofert pracy.

Polskie Forum Seniorów
www.forumseniorow.pl

Komentarz:

Starania MRS o uruchomienie w Poznaniu nowej możliwości zarobkowania nazwanej „okienko dla emeryta“, trwają już od 2 lat. Na razie bezskutecznie. To cóż, że nt udziału Seniorów w rynku pracy jest dyrektywa w rządowym dokumencie „Polityka społeczna wobec osób starszych 2030…“ (pkt 3), skoro Powiatowy Urząd Pracy ma inne preferencje?

Pisano o tym na stronie MRS wielokrotnie, podając przykłady efektywnych rozwiązań w Gdańsku, Kaliszu i Warszawie, np. TU oraz TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *