Dlaczego tylu seniorów trafia do szpitali w święta? Zacznijmy o tym rozmawiać…
„Przed świętami wzrasta liczba osób starszych hospitalizowanych bez jednoznacznych wskazań medycznych. Lekarze z Komisji Młodych Lekarzy OIL w Warszawie postanowili wypowiedzieć się na ten temat, powołując do życia kampanię #WspólneŚwięta. Pokazują w ten sposób, że problem jest złożony, będzie narastał i czas, żeby przestał być tabu. […]
Akcja trwa już półtora miesiąca. W szpitalach w województwach mazowieckim i łódzkim zawisły plakaty kampanii #WspólneŚwięta.
– Wybraliśmy formę plakatowania, bo jest ona nam najbliższa – plakatujemy nasze miejsca pracy. Jako organizatorzy liczyliśmy na to, że będziemy mieć możliwość dyskutowania na ten temat w mediach. I tak się stało. Odbyliśmy też rozmowy w instytucjach, toczą się dyskusje, nawet rodzinne, w których rozmawia się o nowym podziale obowiązków – wymienia Maria Kłosińska.
Dodaje, że opieka nad osobą starszą, chorą, jest w polskich warunkach męcząca i trudna. Rozwiązań jest wiele, ale wszystkie wiążą się z pieniędzmi.
Tłumaczy: – Gdyby na pewnym etapie wspomóc samego seniora, jak i rodzinę w opiece nad nim, np. poprzez dobre kontrolowanie chorób przewlekłych, stan zdrowia osób starszych byłby lepszy i gdyby nie wymagali hospitalizacji ze względów medycznych, opieka byłaby prostsza, bo byliby w lepszej kondycji. To błędne koło, którego nikt nie przerywa.
Nie oceniamy, chcemy dyskutować
Wskazuje także, że w społeczeństwie polskim nie myślano dotąd nad tym, jaka powinna być kultura opieki nad osobami starszymi. Na przykład nie funkcjonuje u nas opieka wytchnieniowa dla opiekunów, mająca na celu oddanie seniora pod opiekę w fachowe ręce na pewien czas, by wrócić do niego z nowymi siłami.
– Widzimy, że część opiekunów osób starszych sama podupada na zdrowiu przez opiekę nad nimi. Nie chodzi tylko o stany depresyjne, ale zwykłe fizyczne zmęczenie, na które nakładają się inne choroby. Często w rodzinie jest i senior, i małe dziecko. Ponadto opiekun musi pracować. Stykamy się z naprawdę trudnymi i złożonymi sytuacjami – mówi koordynator mediów OIL w Warszawie.
Podkreśla, że organizatorzy kampanii #WspólneŚwięta nie chcą oceniać postaw. Ich intencją jest rozpoczęcie dyskusji na ten temat, bo wiedzą, że społeczeństwo się starzeje i seniorów będzie przybywać. […]
– Należy dyskutować o tym, jak ma wyglądać kultura opieki nad osobami starszymi, by uzupełniać potrzeby i możliwości wszystkich ogniw tego łańcucha – potrzeby i możliwości seniora, jego rodziny, systemu opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – podsumowuje Maria Kłosińska. […]
– Potrzeba zmiany mentalności i systemowej opieki, która pozwoliłaby seniorom na bycie niezależnym, jednak pod pełną kontrolą. Dlatego dobrym pomysłem jest na przykład wprowadzenie teleopieki – monitorowanie czynności życiowych seniorów na odległość, przez rodzinę czy personel medyczny, w naszpikowanych elektroniką mieszkaniach – wskazuje rzecznik bytomskiego szpitala. […]“
Pełny tekst tego wnikliwego art. Katarzyny Gubały na portalu ‚Rynek Zdrowia‘ z 22 grudnia 2018, czytaj – TU
Zob. też art. pokrewne, np.: TU – zwłaszcza linki(!) w rekomendowanym wpisie oraz w punkcie menu strony MRS ‚Geriatria‘ – TU (gdzie mowa, np. o teleopiece, domach pomocy wytchnieniowej i in.).