Poznanianka Roku 2018 i Poznanianka Stulecia – wybrane!
„Pełne wewnętrznej siły, kreatywności, energii, wiedzy oraz poświecenia – to cechuje kobiety nominowane do tytułu Poznanianki Roku 2018 i Poznanianki Stulecia. Zorganizowany przez Urząd Miasta Poznania plebiscyt „Równe Babki” wystartował 22 listopada, a dzisiaj znamy już jego wyniki!
Przypadającą w tym roku setną rocznicę uzyskania przez kobiety równych praw wyborczych Urząd Miasta Poznania postanowił uczcić organizacją plebiscytu, który wyłonił Poznaniankę Stulecia i Poznaniankę Roku 2018. O pierwszy tytuł walczyło dziewięć, a o drugi dziesięć kobiet. Wybór zwyciężczyń odbywał się od 22 listopada do 6 grudnia na drodze głosowania SMS-owego i telefonicznego. Wziąć w nim udział mógł każdy pełnoletni mieszkaniec miasta. Wolą mieszkańców Poznanianką Stulecia została doktor Wanda Błeńska, a Poznanianką Roku 2018 siostra Barbara Cecylia Belchnerowska.
Plebiscyt spotkał się ze sporym zainteresowaniem i aprobatą poznaniaków. – Mieszkańcy aktywnie wpływali na wynik plebiscytu. Oddano w sumie 2374 głosy SMS-owe i telefoniczne. Uczestnicy głosowania chętnie poznawali koleje życia i osiągnięcia nominowanych, dzięki czemu ich wiedza o historii naszego miasta i nie tylko – wzrosła. – mówi Jędrzej Solarski Zastępca Prezydenta Miasta Poznania. […]“
Wśród 10 nominowanych do Poznanianki Roku 2018 znalazła się także Pani dr Anna Jakrzewska-Sawińska, z-ca przewodniczącego MRS II i III kadencji.
„Lekarka zaangażowana w działania na rzecz seniorów i opieki paliatywnej.
Mieszkańcy Poznania dziękują jej za pamięć o osobach, o których często nikt nie pamięta.
Dr n. med. Anna Jakrzewska-Sawińska jest lekarką, specjalistą chorób wewnętrznych i medycyny paliatywnej oraz medycyny pracy. Dzięki jej zaangażowaniu powstały: Wielkopolskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe” oraz Wielkopolskie Hospicjum Dla Dorosłych i Wielkopolskie Hospicjum Dla Dzieci. Jest autorką kilkudziesięciu prac z zakresu opieki paliatywnej i geriatrii, prezentowanych w kraju i za granicą. Organizuje coroczne międzynarodowe konferencje naukowo-szkoleniowe poświęcone problemom osób starszych (m.in. „Wyzwania współczesnej geriatrii i gerontologii”). Dr Sawińska była/jest wiceprzewodniczącą II i III kadencji Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu. Aktywnie uczestniczy w pracach Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, jest członkinią Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społęcznej. Uhonorowana licznymi wyróżnieniami, m.in. Prezydenta Miasta Poznania, Wojewody Wielkopolskiego i Marszałka Województwa Wielkopolskiego“. Więcej o sylwetce dr Anny Jakrzewskiej-Sawińskiej – TU
Zob. też ‚Koncert charytatywny‚ dla Hospicjum Domowego – TU
Pragniemy przy tej sposobności zwrócić uwagę Państwa na dwie inne postaci Seniorek Poznania, związane z MRS, które swą pracą, kreatywnością, energią oraz specjalistyczną wiedzą zasługują na uwagę, kształtują bowiem obraz środowiska senioralnego Poznania i samego Miasta. Są to:
– Pani Aniela Goc, założycielka i jednocześnie Kanclerz Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu (więcej o Szkole – TU), która uchodzi za prekursorkę wszechstronnego kształcenia kosmetologów z bogatym dorobkiem zawodowym. Jako kobieta zrobiła w swoim życiu wiele i to w trudnej dziedzinie: zawodowego szkolnictwa wyższego. Może być wzorem dla środowiska kobiet Poznania (więcej o bogatej w wydarzenia i osiągnięcia sylwetce Kanclerz Anieli Goc – TU);
|
– Pani Aldona Anastasow, udzielająca się w Caritas, członkini MRS III kadencji, wybrana ostatnio do Rady Seniorów IV kadencji. Jako animatorka życia kulturalnego i społecznego Seniorów Poznania wykazuje niezwykłą kreatywność osiągając wspaniałe efekty w aktywizacji pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej oraz Klubów Seniora. Posiada talent integracyjny i umiejętności organizatorskie przydatne w pracy MRS (więcej o sylwetce Aldony Anastasow bogatej w dorobek na rzecz Seniorów – TU)