X Forum III Wieku. Budujemy koalicję seniorów
„X Forum III Wieku. Konsolidacja organizacji senioralnych w całym kraju oraz utworzenie urzędu rzecznika osób starszych to najważniejsze postulaty jubileuszowych sądecko-krynickich debat. […]
Należy podkreślić, że zadaniem Forum III Wieku nie są jałowe dyskusje. W czasie 10 edycji sądecko-krynickich spotkań przedstawiciele rządu i instytucji centralnych zawsze przedstawiali propozycje dokumentów, które uwzględniały prezentowane wcześniej w Krynicy i Nowym Sączu rozwiązania. W tym roku Paweł Chorąży, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju i Inwestycji, zapoznał uczestników z rządowym programem „Dostępność Plus” planowanym na lata 2018-2025.
Celem programu ma być zapewnienie niezależności życia i podniesienia jego jakości osobom o szczególnych potrzebach, m.in. seniorom i osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Ma powstać ustawa „Prawo dla dostępności”. Na program zostanie przeznaczone ponad 23 mld zł. Wiceminister zachęcał liderów organizacji seniorów do włączenia się w konsultacje nad ustawą i przystąpienia w charakterze partnerów do programu.
Seniorzy znaleźli się również w centrum zainteresowania UOKiK, gdyż jako konsumenci często narażeni są na nieuczciwe praktyki producentów i sprzedawców. O pracach nad nowymi przepisami mającymi chronić seniorów (będzie m.in. wprowadzony rejestr podmiotów prowadzących sprzedaż poza lokalem i obowiązek modyfikacji produktów) mówiła Dorota Karczewska z UOKiK. […]
– Potrzebne są nie tylko lokalne, ale przede wszystkim systemowe działania, które zapewnią godne życie ludziom starszym. Musimy się o nie upominać i naciskać na polityków na szczeblu centralnym. Skonsolidowany ruch Uniwersytetów Trzeciego Wieku zrobił już bardzo dużo, doprowadzając do zmian ustawowych, które m.in. umożliwiły powołanie Rad Seniorów oraz uchwalenia ustawy z 11 września 2015 r. o osobach starszych. Rady Seniorów działają już w ok. 300 gminach. W Polsce mamy ok. 650 UTW, ale największą, bo najliczniejszą siłą są członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, których jest około pół miliona.
Do tego stowarzyszenia i fundacje. Stwórzmy szeroką koalicję organizacji senioralnych, z którą władze będą musiały się liczyć – apelowała mecenas Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW i Sądeckiego UTW, współorganizatorka Forum III Wieku. Uczestnicy forum wskazali też potrzebę utworzenia urzędu rzecznika osób starszych, koordynującego wszystkie zagadnienia dotyczące seniorów na szczeblu centralnym oraz urzędów rzecznika osób starszych na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego. […]
– Będziemy apelować do władz o stworzenie takiego systemowego rozwiązania w naszym państwie, które uzasadnione jest danymi i prognozami GUS-u oraz ciągle rosnącą liczbą osób starszych – mówiła Wiesława Borczyk. Te postulaty wsparli Barbara Szafraniec, przewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów, Janusz Marszałek, prezes Polskiej Unii Seniorów i inni uczestnicy Forum.
Uznanie dla stworzenia szerokiej koalicji organizacji senioralnych wyraziła dr Renate Heinisch, reprezentująca Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny i BAGSO – Niemiecką Federację Organizacji Seniorów: – BAGSO skupia 120 organizacji seniorskich, reprezentuje 13 mln niemieckich seniorów. Nie uprawiamy polityki, ale każde ministerstwo, każda instytucja się z nami liczą. Doradzamy i opiniujemy wszystkie projekty i akty prawne dotyczące osób starszych. Gdybyśmy się nie połączyli, nie mielibyśmy żadnej siły przebicia.“
Pełny tekst art. Ewy Piłat z 17 września 2018 zamieszczony na portalu dziennikpolski24.pl czytaj – TU
Art. pokrewny, m.in. o udziale w Forum reprezentantów z Wielkopolski, czytaj – TU