poMOST dla seniorów. O ciekawej aplikacji ułatwiającej pomoc sąsiedzką
„ […] Jak funkcjonuje poMOST
Na czym więc polega działanie aplikacji?
Narzędzie to, bazujące na internetowych technologiach komunikacyjnych, pozwala na prowadzenie przez osoby starsze niezależnego życia oraz integrację z lokalną społecznością sąsiedzką. Aplikacja poMOST ułatwia kontakt między potrzebującą pomocy osobą starszą a lokalną społecznością w postaci takich dobrych uczynków jak kupienie cukru, podwiezienia np. do lekarza lub na spotkanie z przyjaciółmi, pomocy w znalezieniu fachowca, odebrania paczki z poczty, zrealizowanie recepty itp. itd. Lista funkcjonalności została określona w trakcie badań user experience przy zaangażowaniu osób starszych testujących aplikację.
Poprzez funkcję GPS oraz prosty komunikator, osoba starsza jest w stanie wybrać predefiniowany obszar wsparcia i krótko opisać swój problem. Zgłoszenie wyświetla się użytkownikom/sąsiadom, którzy w ramach drobnej przysługi lub działając „przy okazji” będą w stanie odpowiedzieć na daną potrzebę. Na przykład osoba starsza może poprzez aplikację poprosić o kupienie gazety, co może zrobić ktoś z sąsiedztwa, wracający do domu z pracy.
Pomoc w zakresie drobnych spraw jest to bardzo ważna w przypadku osób uwięzionych w mieszkaniach w budynkach bez windy, kiedy zejście i wejście po schodach to niezwykle wymagające czynności, a proszenie kogoś z rodziny (zakładając, że ona jest) o drobiazgi bywa dla osób starszych krępujące. Zasada pomoc „przy okazji” niweluje te problemy.
Aplikacja jest przy tym bardzo prosta – tak, aby starsi użytkownicy nie mieli problemów z wykorzystaniem jej możliwości – oraz zawiera element weryfikacji użytkowników, aby zwiększyć bezpieczeństwo osób starszych.
Wypełnianie luki
Badania pokazują również, że przez zaangażowanie lokalnej społeczności sąsiedzkiej w pomoc osobom starszym, zwiększeniu może ulec nie tylko poczucie bezpieczeństwa w zakresie podstawowych funkcji życiowych, ale również integracja społeczności lokalnej poprzez zaangażowanie mieszkańców, przyjaciół i krewnych osoby starszej.
Wygenerowany w procesie lokalnej pomocy kapitał społeczny pozytywnie wpłynie na jakość życia nie tylko osób starszych, lecz całej społeczności. Tymczasem dziś pomoc sąsiedzka znajduje się – zdaniem badanych osób starszych – w stanie erozji w porównaniu do przeszłości. Wśród czynników wpływających na osłabienie więzi sąsiedzkich badani wskazywali przede wszystkim na zwiększający się odsetek mieszkań przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy, co skutkuje zwiększeniem się młodych lokatorów – często studentów – na okres poniżej jednego roku.
Biorąc pod uwagę powszechność wykorzystywania aplikacji mobilnych przez osoby młodsze oraz rosnący udział osób starszych w korzystaniu z technologii internetowych, aplikacja poMOST może stanowić zatem swoistego rodzaju iskierkę inicjującą pomoc sąsiedzką z wykorzystaniem potencjału międzygeneracyjnego. […]“
Pełny tekst art. Łukasza Krzyżowskiego w dodatku prasowym ‚Socjologia ma przyszłość‘ z czerwca/lipca 2018, s. 8, czytaj – TU
Więcej o aplikacji poMOST czytaj na stronie: humanistyka.ignatianum.edu.pl
Art. pokrewny o innowacjach w zakresie pomocy społecznej w Krakowie, zob. – TU
Chcę pomagać – to dobra okazja.