Osiedlowe punkty konsultacji zdrowotnej dla Seniorów
Do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 trafił projekt Marka Rucińskiego pod powyższym tytułem. Jego celem jest „Utworzenie darmowych, rotacyjnych punktów konsultacyjnych dla seniorów, obejmujących poradnictwo z zakresu: geriatrii, dietetyki i fizjoterapii.“
Opis projektu zakłada:
„Utworzenie darmowych, rotacyjnych, miejskich punktów konsultacyjnych działających w formie poradni świadczących usługi z zakresu opieki zdrowotnej we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W ten sposób poznańscy seniorzy zyskaliby dostęp do lekarzy, którzy mogą pomóc ocenić stopień dolegliwości i w razie potrzeby skierować na badania do specjalistów.
Dyżury lekarskie byłyby prowadzone w ramach praktyk studenckich 1 dzień w tygodniu pod ścisłym nadzorem lekarzy specjalistów, którzy dbaliby o bezpieczeństwo pacjentów. Pomysł pozwoliłby seniorom skorzystać z porady dietetyka, geriatry czy fizjoterapeuty.
Z drugiej strony projekt angażowałby także środowisko uniwersyteckie. Poradnie byłyby bowiem miejscem, gdzie studenci – pod okiem lekarza-specjalisty – mogą nabyć wiedzę praktyczną i zdobyć umiejętności z zakresu współpracy ze starszym pacjentem.
Jednocześnie rozwiązanie to jest spójne z polityką miasta Poznania, który w związku ze starzejącym się społeczeństwem podejmuje działania mające na celu poprawę jakości życia seniorów w Poznaniu, dając im dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Poradnie działałyby w 3-5 punktach na terenie miasta i działałyby raz w tygodniu w określonych godzinach.
Realizacja projektu wymaga przystosowania lokalu na potrzeby organizacji poradni oraz zatrudnienia lekarzy-specjalistów udzielających porad i sprawujących opiekę nad praktykującymi studentami.“
Więcej czytaj na stronie PBO 2019 – TU
Polecamy uwadze Państwa Seniorów to zamierzenie przypominając równocześnie, iż w ub. roku na 6 „projektów senioralnych“ w PBO głosowało raptem ok. 2700 seniorów na 144 tys. osób starszych mieszkających w Poznaniu i na ok. 45 tys. Seniorów korzystających z internetu. Świadczy to o bardzo płytkiej integracji naszego środowiska, które wykazało obojętność na starania innych o poprawę jakości naszego życia. Może więc w jesieni zechcą Państwo liczniej zagłosować w tegorocznej edycji PBO 2019 na projekty, które zgłoszono z myślą o Seniorach?
Prosimy o głębszą refleksję nad powyższą uwagą.