Poetka Helena Gordziej
Poetka Helena Gordziej urodziła się w Poznaniu. Po maturze podjęła pracę w administracji państwowej. Ponad trzydzieści lat przepracowała w różnych wydziałach Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Za pracę w tej instytucji otrzymała branżowe odznaczenia i nagrody.
Debiutowała wierszami w „Gazecie Poznańskiej” w roku 1970.
Bibliografia:
Pierwszy tomik poetycki „Odchodzące pejzaże” ukazał się w 1979 roku.
„Między nowiem a pełnią” (1983),
„Spragnione źródła” (1985),
„Sercem przy ziemi” (1986),
„Wierność wahadła” (1987),
„Siejba milczenia ” (1988), – (zdobyła Nagrodę Funduszu Literatury),
„Sługi rozdroży” (1990),
„Szczony i pindy od Chwaliszewa do Wildy” (1991),
„Po stronie słońca” (1991),
„Kredą i cierniem” (1991),
„Kształty chwil” (1992) – dwa ostatnio wymienione tomiki przyniosły autorce Nagrodę XV Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. Uznano je za najlepsze książki poetyckie roku.
„W chodzę w wiersz ” (1993)
„Przedsionek milczenia ” wybór wierszy (1993)
„Narastanie krzyku ” ( 1994),
„W obecności gwiazd ” ( 1995),
„Tętnice wiosen ” (1995),
„Dojrzewanie czerni” ( 1996),
„Sławni w wierszach ” ( 1996),
„Koleiną czasu ” ( 1997),
„Witraże godzin ” II wybór wierszy (1998),
„Dekalog jutra” (1998),
„Liturgia samotności” (1999),
„W obnażonym sadzie” (2000),
„Skazani na mrok” (2000),
„Zanim zgaśnie dzień” (2001),
„Dzień w kolorze piasku” (2002),
„Czciciele nowiu” (2002),
„Wariacje schodzącej planety” (2003),
„W matni horyzontu” (2003),
„Mszał widnokręgu” (2004),
„Trzeźwy ból” (2005),
„Ponaglanie świtów” (2005)
i inne.
Helena Gordziej jest autorką prozy dla dzieci – „Zegarynka ” i „Chodaczek i Truchcik” oraz tłumaczką poezji niemieckiej i Baśni Hansa Christiana Andersena. Opublikowała 44 tomików poezji, dwie książki dla dzieci, dwie powieści o tematyce społeczno- obyczajowej „Bramy czasu” i Ładny pogrzeb”.
Wiersze Heleny Gordziej znajdują się w „Antologii Tysiąclecia” IRBIS (1998) oraz w innych antologiach, a także w podręcznikach szkolnych.
Autorka została uhonorowana licznymi nagrodami m.in. Jana Kasprowicza (1999 r), Nagrodą „Fotel Horacego” przyznaną przez kapitułę II Międzynarodowego Kongresu Poetów w Lublinie, Nagrodą XV Międzynarodowego Listopada Poetyckiego za Najlepszą Książkę Roku oraz Funduszu Literatury.
Poezję Heleny Gordziej opublikowano w językach: greckim, serbsko-chorwackim, czeskim, węgiersksim, esperanto, rosyjskim, białoruskim, niemieckim, rumuńskim, ukraińskim,i hiszpańskim i francuskim.
Jubileusz Heleny Gordziej – Pierwszej Damy Poezji
11 lipca 2013 r o godz. 14:00 w Złotej Sali Pałacu Działyńskich, Stary Rynek 78 odbyło się jubileuszowe spotkanie Heleny Gordziej – poetki, chluby i dumy poznańskiego Oddziału Związku Literat ów Polskich . Jubilatka w tym dniu celebrowała swoje 85. urodziny.
Wyjątkowo rzadko zdarzają się twórcy wielkości Heleny Gordziej. Nieprzypadkowo Witek Różański nazywał Ją Matką Poetów. Wykształciła bowiem wiele szeregów poetyckiej bohemy. Jest najwybitniejszą, obecnie żyjącą poetką Wielkopolski. Dołączyła do wielkich dam poezji takich jak Kazimiera Iłłakiewiczówna, Bronisława Wajs-Papusza czy Łucja Danielewska.
O Jej twórczości mówią:
Dr hab. Dariusz Lebioda: „Osiągnęła to, czego nie udaje się znaleźć wszystkim – mądrość i piękno, a nade wszystko liryczną nieśmiertelność…”, „To się udaje doprawdy poetom największym”, „W jej wierszach zderzyła się niezwykła wprost inteligencja, wyczucie języka, umiejętność budowania metafory, zdolność konstruowania piętrowych obrazów i wielorako głębokich przestrzeni”. „Ta prosta dziewczyna dostała od losu dar poezji i profecji, stała się osobowością literacką ogromnego formatu – nikt, kto będzie pisał o literaturze Wielkopolski przełomu wieków nie będzie mógł jej pominąć”.
Prof. dr hab. Ignacy Stanisław Fiut : „Buduje pewną ekologiczną wizję przy pomocy słowa i treści i metafizycznych, unikatowo skomponowanych w pełne całości literackie obrazy, których zadaniem jest udomowienie człowieka w jego środowisku przyrodniczym i kulturowym”.
Dr Stefan Mełkowski: „Mamy tu do czynienia z poezją wysokiej klasy, otwarta na szerokie rzesze ludzi, które swoje myśli i uczucia znajdują lepiej i mocniej wyrażone w wierszach poetki”.
Piękny wiek i niezwykle obfity dorobek twórczy. Jubilatka jest nadal wyjątkowo aktywna, ciągle zadziwia nowymi tomikami i pomysłami. Młodzież z podziwem i ogromną uwagą podpatruje sekrety Jej aktywności i wielkiego talentu. Wydała ok. 50 książek i zapowiada następne.
Za osiągnięcia w poezji i działalność kulturotwórczą Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego wyróżniło Helenę Gordziej Złotą Statuetką Hipolita Cegielskiego. Pierwszą statuetkę Hipolita otrzymał Papież Jan Paweł II. Helena Gordziej otrzymała wyróżnienie razem z prezydentem Lechem Wałęsą. W roku 2008 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył poetkę Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
W roku 2012 otrzymała Nagrodę Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej.
Cieszymy się bardzo, że jest wśród nas Helena Gordziej – Królowa Wielkiej Poezji.
Drogiej Jubilatce życzymy Sto lat, zdrowia i pomyślności i jeszcze wielu, wielu wspaniałych spełnień literackich – nowych tomików i nowej poezji, a nade wszystko żeby Jej wiersze nigdy nie straciły Światła miłowania.
Helena Gordziej – Królowa Wielkiej Poezji każdemu podaruje serdeczny, przyjacielski uśmiech i powie dobre, ciepłe, matczyne słowo”.
Helena Gordziej:
RĘCE
Popatrzyłam na swoje ręce
i nie chciałam się do nich przyznać
Napięte żyły
chropowata skóra pełna zmarszczek
Czy to są moje ręce pytałam
sama siebie
i zaraz znalazłam odpowiedź
Przecież wiesz jak ciężko pracowały
przez osiemdziesiąt lat
ile przeniosły ciężarów
bliskim i obcym pomagały w trudach
dźwigania życia
Nie dziw się wyglądowi
byłaś potrzebna
spełniona w pomaganiu słabszym
Nie podtykaj rąk ludzkim oczom
połóż je na grzbiecie psa
psy tulą się do ciebie gromadnie
nie patrzą na wygląd
Z miłością liżą twoje dłonie
twarz
i to jest właśnie najwyższa zapłata
od życia
Z almanachu XXXIV MLP „SŁOŃCE WSCHODZI JESZCZE RAZ”
Więcej informacji o Autorce: www.zlp.poznan.pl
(Oprac. Danuta Bartosz)
Zob. też: Jubileusz 45-lecia działalności twórczej pierwszej damy poezji, czytaj art. Marka Zaradniaka – TU
Mam pytanko do autora – Jak myślisz co będzie dalej?
HELENĘ GORDZIEJ poznałam w 2002 roku, kiedy jako początkująca poetka zostałam do Niej skierowana przez poetę Ryszarda Daneckiego. Powiedział po prostu, że Helena Gordziej podaje rękę tym, u których dostrzeże „iskrę”. Dzięki opiece jaką mnie objęła, jestem na drodze literackiej, trudnej lecz pięknej. HELENA GORDZIEJ jest dla mnie osobą ważną, darzę Ją ogromnym szacunkiem, by nie powiedzieć – miłością. W moich bardzo częstych z Nią kontaktach dostrzec można wielką przyjaźń, bo taka się między nami wytworzyła. Życzę Jej wiele lat w zdrowiu i doskonałej twórczości.
Basia