Czy ludzie inteligentni starzeją się wolniej?
„Nie dajmy sobie wmówić, że z wiekiem głupiejemy. Udowodniono naukowo, że organizm zachowuje ogromny potencjał rozwojowy nawet w bardzo zaawansowanym wieku. I warto pamiętać – co udowodnili Chińczycy badający osoby starsze z Szanghaju – że demencja i choroba Alzheimera częściej dotykają osoby mniej wykształcone i mniej inteligentne.
Autorka: Basia Dziubińska
Udowodniono naukowo, że twórcze podejście do własnego życia to najważniejszy czynnik decydujący o tym, jaka będzie nasza starość. Praca umysłowa służy naszemu zdrowiu, a wielu naukowców uważa, że rozwój potencjału intelektualnego wręcz kompensuje ubytki tkanki mózgowej. Wiadomo, że twórcze postawy wpływają na strukturę mózgu. Z badań tomograficznych wynika, że intensywnej pracy umysłowej towarzyszy napływ krwi do mózgu, wzrasta też poziom neurohormonów, np. serotoniny. Wieloletnie badania naukowe potwierdzają, że starsi ludzie (a badano osoby w wieku 65–75 lat) nie wykazywali generalnego spadku inteligencji, a jeżeli występował, to z powodu konkretnego schorzenia, np. nadciśnienia, a nie starości. Mamy więc szansę na zachowanie normalnego potencjału intelektualnego.
Rozwój po 80-tce?
Starość nie jest chorobą ani ułomnością, a w zaawansowanym wieku można jeszcze wiele osiągnąć. Kant niektóre dzieła filozoficzne napisał po osiemdziesiątce, Monet malował jeszcze w wieku 86 lat, a głuchy już Beethoven pod koniec życia wciąż komponował. Viktor Hugo, Goethe – tworzyli po osiemdziesiątce. Jak widać, wiek nie stanowił przeszkody w osiąganiu sukcesów. To byli ludzie nieprzeciętni, ale podlegali tym samym prawom, co my. Wniosek jest prosty. Możemy przez całe życie uczyć się i osiągać wciąż nowe cele. Talent twórczy nie znika z wiekiem, ale z wiekiem może ograniczyć się nasza motywacja do intensywnego myślenia i działania. Znam starsze, wyjątkowo zdolne osoby, którym nie chce się np. malować, projektować, bo stracili motywację.
Zacznij od motywacji
To co najbardziej może motywować ludzi do rozwoju, a więc opóźnić proces starzenia, jest potrzeba osiągania choćby małego sukcesu. Podeszły wiek nie odcina nam drogi do realizacji nowych celów. Przecież starość otwiera przed nami wiele możliwości, bo pozwala np. korzystać z nabytego już doświadczenia.
Starość to nowe problemy, nowe okoliczności i przyswajanie sobie zmian. Ci, którzy rozwijają inteligencję, starzeją się wolniej, a sama już świadomość i wiedza na temat procesu starzenia się pozwala na szukanie sposobów, by racjonalnie traktować podeszły wiek – to z kolei pozytywnie wpływa na organizm. Nasze myśli uruchamiają jego reakcję. Ćwicząc mózg i myślenie można więcej rozumieć, mieć więcej danych, aby proces starzenia się „obłaskawił”. […]“
Pełny tekst tego interesującego art. Barbary Dziubińskiej czytaj na portalu dojrzaliwspaniali.com będącym projektem dziennikarstwa obywatelskiego tworzonym przez osoby 60+ – TU
Chcą Państwo przeczytać inne teksty? Proszę odwiedzić stronę „Dojrzali Wspaniali!“ – TU