Zapis przebiegu posiedzenia Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej nt funkcjonowania szpitalnych oddziałów geriatrycznych (21 marca 2018)
Komisja Polityki Senioralnej, obradująca pod przewodnictwem poseł Małgorzaty Zwiercan (WiS), przewodniczącej Komisji, rozpatrzyła:
– informację ministra zdrowia na temat funkcjonowania oddziałów geriatrycznych po wprowadzeniu ustawy o tzw. sieci szpitali,
„Proszę pana ministra Zbigniewa Króla, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, o przedstawienie informacji. Bardzo proszę, panie ministrze.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Zbigniew Król:
Pani przewodnicząca, szanowni państwo, odnośnie do oddziałów geriatrycznych po wprowadzeniu ustawy o tzw. sieci szpitali, chcę zwrócić uwagę, że w ramach systemu podstawowego, szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), świadczenia w profilu geriatria są realizowane przez szpitale zakwalifikowane do poziomów III stopnia szpitali ogólnopolskich oraz szpitali realizujących zadania polegające na kształceniu podyplomowym w zawodach medycznych, w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia, na podstawie umowy, o której mowa w art. 89 ust. 4 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
Ponadto, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 13 czerwca 2017 r. w sprawie określenia szczegółowych kryteriów kwalifikacji świadczeniodawców do poziomów systemu zabezpieczenia, szpital zakwalifikowany do poziomu szpitali I albo II stopnia, który będzie udzielał świadczeń w ramach profilu choroby wewnętrzne, w tym świadczeń możliwych do realizacji w ramach profilu geriatria, otrzyma środki finansowe na świadczenia geriatryczne w ramach profilu choroby wewnętrzne.
Aktualnie w ramach PSZ świadczenia w omawianym zakresie są udzielane w 18 oddziałach szpitalnych o profilu geriatria oraz w 28 oddziałach szpitalnych, które są rozliczane przez profil choroby wewnętrzne. Daje to łącznie 46 oddziałów. Poza systemem PSZ świadczenia kontraktowane są w 8 oddziałach szpitalnych o profilu geriatria. […]“
Jeden z głosów w dyskusji:
„Wiceprezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe” Anna Jakrzewska-Sawińska:
Anna Jakrzewska-Sawińska, jestem wiceprzewodniczącą miejskiej rady seniorów [w Poznaniu], prowadzę poradnię geriatryczną, hospicjum geriatryczne i rehabilitację starszych pacjentów. Panie ministrze, nie rozumiem jednej kwestii, czy starzy pacjenci będą leczeni przez internistów na wewnętrznych oddziałach, czy w ramach oddziału wewnętrznego zostanie wydzielony oddział geriatryczny, który będzie prowadzony przez lekarzy geriatrów, pielęgniarki geriatryczne i odpowiednią liczbę specjalistów?
Między oddziałem geriatrycznym a internistycznym jest bardzo duża różnica. Oddział geriatryczny ma innych pacjentów, z wielochorobowością, wielolekowością, często wymagających zupełnie innej opieki. Poza lekarzem geriatrą, który naprawdę zna się na tym, inny lekarz, np. internista sobie nie poradzi. Jestem internistą, zajmuję się również geriatrą, więc wiem, jak to wygląda. To nie jest prosta sprawa. Zupełnie inny jest oddział geriatryczny.
Pacjenci na oddziałach geriatrycznych, prowadzeni przez specjalistów geriatrii, znacznie szybciej wracają do zdrowia. Obawiam się, że jeśli to będą oddziały internistyczne, pacjenci nie odniosą dużych korzyści. Nie muszę państwu mówić, kto przebywał w szpitalu geriatrycznym wie, że dla starszych ludzi jest to bardzo trudna sprawa. Nie wystarczy leczyć pacjenta, zupełnie inaczej wygląda opiekowanie się starszym człowiekiem.
Dla mnie najważniejszą sprawą jest, żeby oddziałów geriatrycznych nie pozostawiać internistom. Poza tym, gdzie lekarze mają się uczyć geriatrii, jak nie na oddziałach geriatrycznych? Nie nauczą się na oddziałach internistycznych. Dziękuję.“
Pełny zapis przebiegu posiedzenia Komisji czytaj – TU
Zob. też retrospektywny zestaw literatury przedmiotu – TU
Uprzejma prośba o podawanie w „Komentarzach” innych zestawów opracowań nt potrzeb w geriatrii.