Św. Patryk, exlibrisy, Owidiusz i… Irlandia w Bibilotece Raczyńskich

Fasada Biblioteki Raczyńskich oświetlona w godzinach wieczornych na zielono z okazji Dnia św. Patryka (17 marca)
19 marca, godz. 18.00, Galeria Atanazego
Wernisaż wystawy Exlibris znak intymny
Stanisław Mrowiński, malarz, grafik, ilustrator i karykaturzysta. Był też autorem 340 ekslibrisów, których wykonanie zakładało nawiązanie swoistego związku z człowiekiem, dla którego znak był przeznaczony.
Na wystawie, powstałej dla uczczenia 90. rocznicy urodzin artysty, zostaną zaprezentowane exlibrisy Mrowińskiego ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich.
21 marca, godz. 17.00, Filia 8, ul. Osinowa 14/16
Warsztaty w odczytywaniu inskrypcji łacińskich z Poznania
W Poznaniu można obecnie doliczyć się ponad 1000 inskrypcji łacińskich, z których najstarsze pochodzą ze średniowiecza, najnowsze zaś powstały w XXI w. Najwięcej z nich znajduje się w ratuszu, katedrze i farze, niemniej na łacinę napotykamy się również w wielu innych miejscach. Te różnorakie napisy zawierają mnóstwo ciekawych informacji. Jak je odczytać? Co można z nich zrozumieć nawet bez znajomości łaciny? Niniejsze warsztaty wprowadzą nas w świat łacińskich inskrypcji naszego miasta. Głównym ich tematem będą napisy z poznańskiej fary. Prowadzenie: Rafał Rosół, profesor UAM w Instytucie Filologii Klasycznej i przewodnik po Poznaniu w Kole Przewodników PTTK. Wstęp wolny.
23 marca, od godz. 17.00, Biblioteka Raczyńskich, sala 1
Dzień Czytania Owidiusza
W 2000. rocznicę śmierci poety razem z Instytutem Filologii Klasycznej UAM zapraszamy na spotkanie z twórczością jednego z najważniejszych twórców antycznego Rzymu. Podczas popołudnia w Bibliotece Raczyńskich będzie można wysłuchać fragmentów „Metamorfoz”, „Sztuki kochania” i „Lekarstw na miłość” prezentowanych przez studentów i wykładowców filologii klasycznej. Dzień Czytania Owidiusza zwieńczy czytanie wierszy wygnańczych w interpretacji aktora Teatru Nowego w Poznaniu, Michała Kocurka.
24 marca godz. 12.00 Biblioteka Raczyńskich, sala 1
Czytaty2 Na zielonej wyspie. Baśnie świata
W marcu zapraszamy na wyprawę do krainy olbrzymów, leprechaunów i niezwykłych legend: do Irlandii. O Grobli Olbrzyma i innych śladach baśniowych stworów, które do dziś trwają w świadomości Irlandczyków opowie Justyna Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej. O tym, czy taniec irlandzki jest rzeczywiście tak trudny będzie można się przekonać podczas warsztatów, które poprowadzi Magdalena Mak (nauczyciel tańca irlandzkiego, instruktor tańca sportowego, choreograf i animator).
W razie pytań pozostajemy do dyspozycji,
Dział Koordynacji i Promocji Działalności Kulturalnej
Biblioteki Raczyńskich
pl. Wolności 19, 61-739 Poznań, tel. (61) 8858 955, www.bracz.edu.pl