Studio Filmowe Seniora FISEN – zarys koncepcji

Ludzie starsi pomagają nam mądrzej patrzeć na ziemskie wydarzenia, ponieważ dzięki życiowym doświadczeniom zyskali wiedzę i dojrzałość. Są strażnikami pamięci zbiorowej. Wykluczyć ich ze społeczeństwa znaczy w imię nowoczesności pozbawionej pamięci, porzucić przeszłość, w której zakorzeniona jest teraźniejszość. Ludzie starsi dzięki swej dojrzałości i doświadczeniu mogą udzielać młodym rad i cennych pouczeń” cytat Jana Pawła II

Do tego jak ważny jest obraz w jego poszczególnych sekwencjach w dzisiejszym świecie, nie trzeba długo przekonywać. Przez wielu nazywany jest niekończącą się „powieścią XXI wieku”. Na sam wygląd obrazu filmowego składa się wiele przymiotów takich jak światło, ostrość , kompozycja, ale przede wszystkim wizja autora. Dzięki wizji autor pokazuje nam, jak postrzega  otaczający go świat. Może poprzez obraz przekazywać  informacje, wspomnienia, emocje i uczucia. W tak zarysowany sposób możemy lepiej poznać osobę, która ma nam coś do przekazania.

W dzisiejszej codzienności zaczyna brakować nam czasu na przeżywanie
cech wartości i refleksji. Coraz rzadziej doceniamy może role i wartość seniorów, którzy często przez swoje tempo życia czują się niekiedy zagubieni w galopującym społeczeństwie. Może nawet w niektórych aspektach do niego nie pasują, czują się niepotrzebni i zagubieni. Niektórzy starają się przedkładać  wartości etyczne nad
wymogi ekonomiczne zapominając, jak ważną rolę pełnili i pełnią swym doświadczeniem.

Ten wstęp ma sugerować, że piszemy o czymś ważnym, o projekcie pod roboczą nazwą: studio filmowe seniora, które ma łączyć młodość z doświadczeniem. Celem projektu jest umożliwienie seniorom wyrażania siebie, przedstawianie wizji życia i świata, poruszanie nurtujących tematów i zagadnień, stworzenie pakietu porad (np. na temat zdrowia, sportu, turystyki). A przede wszystkim stworzenie wspólnego panelu do dyskusji, komunikacji pokoleń i ciekawych spotkań na co dzień.

Opis

Studio Filmowe Seniora mogłoby stać się miejscem spotkań, dyskusji i realizacji – tworzeniem treści za pomocą realizacji obrazu filmowego. Powstawałyby tam materiały skierowane przede wszystkim dla seniora od seniora. O treści decydowaliby we wspólnym gronie.

Adresatem byliby seniorzy z miasta Poznania, Wielkopolski, kraju jak i seniorzy z zagranicy skupieni w środowiskach  Polonijnych. Dodatkową wartością wydaje się -oprócz aktywizowania osób dojrzałych  60+ –  skorzystanie z bogatego doświadczenia emerytowanych twórców, np. dziennikarzy, reżyserów, pisarzy, artystów.
Taki projekt  może stworzyć unikalną szansę do powstania wyjątkowych dzieł.

Twórczość

Oprócz podstawowych materiałów typu: rozmów w studiu,  tematycznych programów, dokumentów i filmów, mogłyby być tworzone materiały dla szeroko pojętych jednostek miasta, instytucji kultury, sztuki, organizacji pozarządowych itp.

Udostępnienie
Materiały ukazywałyby się na macierzystej platformie, np. na portalu internetowym, you tube, facebooku oraz udostępniane byłyby w lokalnych tv, wolnych kanałach tv, zagranicznych kanałach tv, polonijnych portalach zagranicznych, portalach informacyjnych.

Finanse

Poszukiwanie przestrzeni, dzięki której studio mogłoby  stać się miejscem, gdzie np. emerytowani dziennikarze, reżyserzy 60 plus, przedstawiciele tzw. zubożałej inteligencji będą mógli dorobić do emerytury.

⦁ Poszukiwanie sponsorów i darczyńców pod dany projekt.
⦁ Poszukiwanie sponsorów reklamujący się na np. portalu i you tube.
⦁ Tworzenie materiałów odpłatnych dla okolicznościowych kampanii,
spotów reklamowych itp.
⦁ Korzystanie z dostępnie ogłoszonych konkursów i pozyskiwanie funduszy
i grantów.
⦁ Stworzenie portalu dla Polonii – poszukiwanie wsparcia poprzez środki unijne.

Adrian Byczyk – fundacja AUXILIA
Krzysztof Wodniczak – Towarzystwo Artystów PTAAAK/MRS

Tekst jest rozwinięciem koncepcji utworzenia takiego studia filmowego zaanonsowanej w programie pracy MRS na 2018 r. (zob. TU )

Zob. też tekst pokrewny – TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *