Protokół MRS z 13 stycznia 2014 r.
Protokół z posiedzenia Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu
w dniu 13 stycznia 2014 r.
Posiedzenie Miejskiej Rady Seniorów odbyło się w siedzibie Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. Przewodniczący MRS p. Krzysztof Wodniczak otworzył sesję witając w Nowym Roku przybyłych zebranych członków Rady, przedstawiając proponowany porządek obrad:
1/ Otwarcie sesji, powitanie, stwierdzenie quorum.
2/ Odczytanie i zatwierdzenie porządku obrad.
3/ Relacja ze spotkania w Sejmie w grudniu br.
4/ Wystąpienie posłanki Bożeny Szydłowskiej – wiceprzewodniczącej sejmowej komisji ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku (UTW).
5/ Relacja ze spotkania z Premierem RP – dr Anna Jakrzewska-Sawińska.
6/ Dyskusja nad uchwałą dot. ageizmu – referuje Jerzy Babiak
7/ Dyskusja nad uchwałą o wstąpieniu Poznania do sieci miast WHU.
8/ Wolne głosy i wnioski.
9/ Ustalenie terminu na spotkanie w lutym.
Ad.1/ Następnie na podstawie listy (zał. Nr.1) stwierdził obecność 10 członków Rady, przy dwóch osobach nieobecnych usprawiedliwionych i trzech nieobecnych nieusprawiedliwionych.. W tej sytuacji stwierdził quorum na posiedzeniu.
ad.2/ Porządek obrad przyjęty został jednogłośnie bez zastrzeżeń.
ad.3 i 4/ W trakcie obrad przybyła zaproszona posłanka Bożena Szydłowska – wiceprzewodnicząca komisji ds. Uniwersytetów III wieku i przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet wraz z red. Martą Górną z „Gazety Wyborczej”.
Zdzisław Szkutnik przekazał na ręce Przewodniczącego bilety tramwajowe, które zakupił
w ramach zwrotu niesłusznie pobranej kary, celem rozdania ich wśród członków Rady poniżej 70. roku życia.
Bogdan Nowak ponownie zwrócił się w sprawie oficjalnego powołania Go w skład Rady.
W odpowiedzi Przewodniczący MRS oświadczył, że kilkakrotnie interweniował w tej sprawie
u Przewodniczącego Rady Miasta g. Ganowicza, który wyjaśnił, że nadal oczekuje od Dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych p. Remiziewicz na oficjalny wniosek
o podjęcie stosownej uchwały.
Zapytana o sprawę Kierownik Wydz. Spraw Społecznych p. A. Szcześniak wyjaśniła, że Jej zdaniem, zgodnie z nową ustawą o Radach Seniorów obecna Rada powinna zostać rozwiązana i powołana nowa.
Radna Maria Nowicka, w odpowiedzi, oświadczyła, że poznańska MRS mimo wyprzedzenia Ustawy, powołana została zgodnie z jej przepisami (Dz.U. 2013.18
z 11.10.2013, art.2). Zgodnie z nową ustawą Rady Seniorów powołują Rady Gmin na życzenie pewnej grupy inicjatywne seniorów. W obecnej sytuacji jednak wszystkie umowy partnerskie winny być przełożone do czasu powołania nowej Rady. Ponadto powiadomiła obecnych, że zgłosiła Prezydentowi Miasta chęć spotkania się z Nim przedstawicieli Miejskiej Rady Seniorów.
Jerzy Babiak wyjaśnił, że Gmina może, ale nie musi powołać Radę Seniorów, która uchwala własny Statut.
Bogdan Nowak – dodaje, że ludzie są zdezorientowani kto jest w Miejskiej radzie Seniorów, gdyż od czerwca 2013r. dwie osoby „wiszą w próżni” z tyt. braku stosownej uchwały rady Miasta.
Alicja Szcześniak – podała, że obecnie pracuje nad Statutem nowej Rady.
Bogdan Nowak – dziwi się, co Wydział Zdrowia „kombinuje” – nie było żadnej uchwały odwołującej istniejącą MRS.
Jerzy Babiak – w Radzie Miasta funkcjonuje niedobra opinia o pracy MRS przekazana przez określone osoby.
W tym momencie p. dr A. Jakrzewska-Sawińska i przewodniczący K. Wodniczak powitali przybyłą posłankę Bożenę Szydłowską prosząc o zaprezentowanie stanowiska Sejmu w sprawie ustawy o Radach Seniorów i Uniwersytetów trzeciego Wieku.
Poseł Bożena Szydłowska – stwierdziła na wstępie, że Uniwersytety Trzeciego Wieku to jeden z ośmiu obszarów dotyczących polityki senioralnej. Poznań wskazywany jest jako pozytywny przykład tej polityki. Planowane jest ogólnopolskie spotkanie rad seniorów – popiera tę sprawę również dyr. Michał szczerba i senator Augustyn.
Zauważyła, że dr Sawińska zwróciła uwagę organom centralnym na sprawy służby zdrowia dla seniorów.
dr Jakrzewska-Sawińska – stwierdziła, że jesteśmy jako Rada przygotowani na taką konferencję i ma nadzieję, że Prezydent Miasta nam w tym pomoże. Rady Seniorów, stwierdziła dalej, mają najlepsze kontakty z seniorami. Stwierdziła, że w znacznym stopniu zgubiono sprawy ludzi starych, powyżej 70 roku życia. Opieka na starszymi musi być holistyczna. Chory człowiek nie pójdzie na imprezy kulturalne czy rozrywkowe.
Bogdan Nowak – stwierdza, że Jego zdaniem, hasło „50+” powstało na zapotrzebowanie np. służb mundurowych, które szybko przechodzą na emeryturę. W klubach seniorów bardziej czynni są ludzie starsi – hasło winno być zmienione na „67+”, w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego.
Posłanka Bożena Szydłowska – stwierdziła, że hasło „50+” powstało na początku poprzedniej kadencji Sejmu i pieniądze poszły do firm szkolących. Otrzeźwienie przyszło, gdy podwyższono wiek emerytalny do 67 lat. Po odbytej w Sejmie konferencji w sprawie osób starszych wiele się zmieniło.
dr Jakrzewska-Sawicka – uważa, że sprawy seniorów zdominowało już Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Mamy braki profesjonalnych lekarzy dla starszych.
Bożena Szydłowska – dodaje, że głównymi beneficjentami sprawy winny być rady seniorów.
Maria Nowicka – stwierdza, że nowe czasy wymagają nowej oprawy, nastąpiły duże zmiany demograficzne. Przy haśle „50+” chodziło głównie o rynek pracy. Miejska Rada Seniorów
w Poznaniu zawsze proponowała oddzielenie spraw osób „50+” od ponad 60-letnich. Pieniądze dla emerytów muszą być chronione. Promować należy zdrowy tryb życia, aby osoby starsze jak najdłużej nie potrzebowały pomocy, były samodzielne.
Jerzy Babiak – zacytował dane statystyczne i podział osób starszych ze względu na ich sprawność psychofizyczną. Dane te są już dawno opracowane.
Zdzisław Szkutnik – już w 1967 roku powstał w Poznaniu przy UAM pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku, aktualnie jest ich w Polsce ponad 460. Pozostawmy sprawy „50+” – inicjatorami rad seniorów są ludzie , a nie Uniwersytety Trzeciego Wieku. Propagujmy działania naszej MRS.
Grzegorz Cwojdziński – taką promocją MRS było nasze stoisko na ubiegłorocznych Targach „Aktywność 50+”, na których wiele osób z terenu woj. wielkopolskiego i nie tylko dopytywało się o zasady i formy działania MRS, domagając się zwołania konferencji wszystkich powstałych rad w województwie. Dobrze, że powstała w tym temacie stosowna ustawa.
Bożena Szydłowska – ustawa nie mówi o konieczności powołania rady seniorów. lecz tylko umożliwia to fakultatywnie. Stwierdza, że dzisiejsze spotkanie wiele ją uczy w temacie. Potrzebny jest instruktarz dla tych, którzy chcą działać w ramach rad seniorów. Intencją ustawy o powołaniu rad seniorów było objęcie opieką wszystkich seniorów. Na koniec stwierdza, że będzie ambasadorem Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu.
Stanisława Rabikowska – informuje, że zarówno ona jak wielu z nas działa wśród seniorów i stara się przekazywać dalej ich problemy.
dr Jakrzewska-Sawińska – uważa, że sprawy senioralne „trzeba wziąć w swoje ręce”. Można i trzeba zorganizować spotkanie z małymi radami, trzeba wiedzieć jakie są ich potrzeby i gdzie trzeba dysponować środki, a dając je rozliczać ze sposobu ich wydatkowania. Na marginesie stwierdza, że z przeprowadzonych badań w Polsce jest dużo osób
z niedoborem witaminy „D” – trzeba to zmienić.
Bogdan Nowak – uważa, że dużym mankamentem w naszej pracy jest brak własnej strony internetowej, prze co odczuwa się brak informacji o działalności MRS.
Bożena Szydłowska – informuje, że m.in./ z inicjatywy marszałek Kopacz powstanie stała podkomisja ds. polityki senioralnej. Proponuje organizację „Marszów Seniora”.
Alicja Szcześniak – Kierownik Spraw Społecznych Wydz. Zdrowia i S. Sp. Uważa, że na następnej sesji należy przewidzieć punkt celem omówienia projektu Statutu, który winien zawierać m.in. kryteria wiekowe. Powinniśmy być przygotowani do dalszego działania, więc do maja powinny powstać założenia do działalności MRS III kadencji.
Bożena Szydłowska informuje, że Ministerstwo opracowuje projekt Statutu Rady Seniorów.
Zgodnie z pkt.5. K.Wodniczak i A,Jakrzewska-Sawińska przedstawili relację ze spotkania z Premierem RP, który wie i aktywności poznańskich seniorów. Aktualnie tworzy się w Polsce politykę senioralną i musimy mieć w tym duży wkład. Organizacje UTW chcą przejąć sprawy senioralne. W związku z tym musimy zająć się mocno sprawami osób starszych, zespoły MRS muszą brać udział w posiedzeniach Komisji Urzędu Miasta. Winniśmy złożyć do Prezydenta Miasta propozycję utworzenia oddziału geriatrycznego, wykorzystajmy te „5” minut dla geriatrii.
W trakcie omawiania pkt.6 porządku obrad, Jerzy Babiak szeroko omówił sprawę tzw. ateizmu w stosunku do osób starszych. Uważa, że największa dyskryminacja występuje
w służbie zdrowia, gdzie spotykamy takie zjawiska, jak: odmowa opieki zdrowotnej specjalistycznej, paternalizm, protekcjonalność, zaniedbywanie potrzeb, ograniczanie dostępności do badań profilaktycznych, zaniedbanie w szpitalu, czy wręcz poniżanie.
Należy się zastanowić co zrobić, aby ten problem stał się głośny i dotarł do społeczeństwa. Temat musi być rozwiązany holistycznie, zainteresować trzeba społeczeństwo walką z tym zjawiskiem. Jest to idea, która powinna lec u podstaw naszych działań i należy nim zainteresować agendy miejskie, media i innych. Centrum Inicjatyw Senioralnych powinno współpracować z MRS w tym temacie.
Zdzisław Szkutnik – przypomina, że zespół MRS opracował z CIS-em działania w tym temacie i należy przyjąć we współpracy z CIS-em postawę ugodową, koncyliacyjną.
Grzegorz Cwojdziński – zauważą, że temat ten omówiono już szeroko na sesji MRS
w grudniu.
Jerzy Babiak – wraca jednak do tematu z grudnia zauważając, że współpraca z CIS-em „kuleje”, a CIS nie zajmuje się ludźmi starszymi, a głównie organizacją imprez.
Bogdan Nowak – zauważa również, że temat został omówiony na sesji w grudniu i musi do niego wrócić i omówić Prezydium MRS.
ad. 7. Omówiono sprawę przystąpienia Poznania do sieci miast WHU, uważając temat za interesujący i do bliższego rozpatrzenia.
Ad.8. Ze względu na wcześniejszą szeroką dyskusję i liczne propozycje zakończono termin następnego posiedzenia na poniedziałek 17 lutego 20124r.
Na tym protokół zakończono i podpisano.
Protokółował: Przewodniczący
Sekretarz Miejskiej Rady Seniorów Miejskiej Rady Seniorów
dr Grzegorz Cwojdziński Krzysztof Wodniczak