Komisja Polityki Senioralnej do Ministra Zdrowia w sprawie opieki paliatywnej i hospicyjnej

Dezyderat nr 5 Komisji Polityki Senioralnej do Ministra Zdrowia w sprawie opieki paliatywnej i hospicyjnej uchwalony na posiedzeniu w dniu 23 marca 2017 r.

„W Polsce opieka paliatywna jest integralną częścią systemu opieki zdrowotnej. Wynika to z przepisów ustawy 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Z 2008 r., nr 164, poz.1027 z późn. zm.). W nowelizacji z 2007 r. opieka paliatywna została wyodrębniona ze świadczeń opieki długoterminowej. Zgodnie z art. 15 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy pacjenci mają prawo do świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (te określenia są tożsame).

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz.U. 2013 poz. 1347) określa rodzaje i warunki realizacji tych świadczeń. Są to:

  1. świadczenia stacjonarne, realizowane w Oddziałach Medycyny Paliatywnej (w strukturach szpitali) oraz w Hospicjach Stacjonarnych (jako odrębne podmioty lecznicze),
  2. świadczenia ambulatoryjne domowe, realizowane w Hospicjach Domowych dla dorosłych i dzieci,
  3. świadczenia ambulatoryjne, realizowane w Poradniach Medycyny Paliatywnej.

W Polsce opieką paliatywną obejmowanych jest rocznie ok 100 tys. osób, z czego 90% stanowią pacjenci z choroba nowotworową. Pacjenci powyżej 65. roku życia stanowią ok 61% tej grupy. […]“

Pełny tekst dezyderatu nr 5 Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej czytaj TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *