200 tysięcy wejść na witrynę internetową MRS

Wielka to dla nas członków MRS satysfakcja, że jest tylu chętnych do czytania tekstów, prezentacji lub ogladania filmów/audycji TV, a także dzielenia się swoimi refleksajmi bądź uwagami w komentarzach do wcześniejszych wpisów na stronie internetowej Rady Seniorów. Wpisów jest aktualnie 1310, zaś komentarzy do nich – 215. By je czytać łącznie wchodzono na stronę 200 tysięcy razy!


Dodam, że pierwsze 100 tysięcy wejść zajęło 2,5 roku (czytaj o tym TU ), podczas gdy kolejne 100 tysięcy już tylko rok i cztery miesiące. Nastąpiło przyspieszenie świadczące o rosnącej rozpoznawalności strony i chyba docenieniu jej zawartości, o co się zresztą bardzo staramy.

Można przyjąć umownie, że to symboliczne 200 tysięcy pojawia się w „oktawie“ jubileuszu 10-lecia MRS, czyli okresu wiary i uporu w „grze z realiami“, jaką podejmowały kolejne trzy składy MRS nie tylko w trosce o podnoszenie jakości życia Seniorów, ale też o gruntowną przemianę ich postrzegania (stereotypu).

Przyznać trzeba, że dojrzewanie przez te lata do roli reprezentanta coraz liczniejszego środowiska senioralnego Poznania i pośrednika w kontaktach z władzami Miasta przebiegało powoli. Dopiero teraz w trzeciej kadencji mówimy o tych relacjach jak o symbiozie MRS – Władze. Nie było też łatwo stać się organem „czującym ludzi starszych“ i dotykającym pulsu ich życia. Łatwiejsze było to w teorii niż w codziennej praktyce, ale w tym akurat mocno pomogła nam budowana strona i studiowanie treści, które poźniej trafiały do witryny. W sumie doprowadzono poprzez nią do świadomości społecznej cały szereg informacji służących rozumieniu procesów, a w tym rodzajów możliwych aktywności związanych z normalnym starzeniem się.

Mamy poczucie, że stworzona z pełnym rozmysłem na stronie internetowej Rady „baza wiedzy“ o Seniorach zawiera ważną dokumentację społeczną, mentalną i kulturalną ewolucji postaw zarówno samego środowiska osób starszych, jak też świata zewnętrzengo wobec problematyki senioralnej. I dobrze, że do tej historii skupionej pod ‚jednym szyldem‘ można dopisywać kolejne wątki i rozdziały. To przecież nasz szczególny kapitał zebrany ze skumulowanego doświadczenia.

Ta podwójnie jublileuszowa okazja: 200 tys. wejść oraz 10 lat działalności Rady, to dobry moment, żeby publicznie odnowić nasze deklaracje pracy dla dobra środowiska Seniorów Poznania. Mamy też świadomość, że z tych dwóch perspektyw nasza praca wygląda zaledwie jak przecinek w zapisie historii starań o Seniorów. Żałujemy tylko, że przyszło nam niekiedy pracować w pewnym osamotnieniu, bowiem kiedy pytamy lub prosimy środowisko Seniorów liczące w Poznaniu 144 tysiące osób, np. o poparcie w głosowaniu do PBO 2018 sześciu projektów senioralnych lub o sugestie spraw, którymi Rada powinna się zająć w przyszłym roku, będącym ostatnim w obecnej trzeciej kadencji Rady, to obserwujemy wręcz „śladowe“ w stosunku do potencjału zainteresowanie. A przecież mogło i nadal może być inaczej!

Podkreślmy też, że jakość pracy zespołu Rady czy to na rzecz zawartości strony, czy w obrębie podejmowanych zagadnień, jest wypadkową talentów organizatorskich, wiedzy i umiejętności, a także chęci do pracy pro publico bono, którą tworzyły składy MRS w kolejnych trzech kadencjach.

Właśnie „chęć“ – przeciwwaga dla zobojętnienia – odgrywa kluczową rolę, bo przecież Senior, to osoba, która wyzwoliła się z największej plagi współczesnego życia, jaką jest wielozadaniowość. Jak sami wcześniej doświadczaliśmy – prowadzi ona do wynikającego z niej chorobliwego pośpiechu i obsesji na punkcie zarządzania czasem. Przerzucamy wtedy swoją uwagę z jednego zadanie na drugie, przez co nie poświęcamy na żadne tyle uważności, ile powinniśmy poświęcić na konkretną rzecz, sprawę czy informację. Tracimy jakość uwagi i zdolność odróżniania rzeczy ważnych od pilnych.

Będąc na emeryturze uwalniamy się od powyższego zagrożenia i łatwiej jest się nam skupić na jakości wykonywania zadania. Teoretycznie dysponujemy warunkami, aby np. wpisać od czasu do czasu jakiś komentarz na stronie MRS, czyli Państwa stronie(!), czasem przysłać większy tekst czy to właśnie na stronę (dział ‚Twórczość Seniorów‘) czy może do miesięcznika ‚Aktywny Senior‘ (AS), który wydajemy od kwietnia 2017 r. w wersji papierowej w nakładzie 30 tys. egz. miesięcznie. Jak Państwo widzą, możliwości komunikowania się są, ale co trzeba tylko? Chcieć!

Jako zespół MRS nie tracimy nadziei na rozszerzenie kontaktów, a póki co – serdecznie dziękujemy Drodzy Seniorzy za zainteresowanie witryną. Bo 200 tysięcy wejść to jednak jest COŚ !

Zdzisław Szkutnik – admin strony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *